• انتشار: 29 ژانویه 2016
  • ساعت: 14:46
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 6540
پرینت
سیگار:

“میلیاردها دالر مصرف شده امنیت و اقتصاد افغانستان را بهبود نبخشیده است”

سیگار (بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان) در گزارش تازه خود نوشت که میلیاردها دالر مصرف شده توسط آمریکا نتوانسته است امنیت و اقتصاد افغانستان را بهبود بخشد.

براساس گزارش جدید سیگار، باوجود بیش از یک دهه حضور آمریکا در افغانستان، اقتصاد کشور در شرایطی شکننده و بد قرار دارد و این شرایط شکننده با وجود فعالیت های شورشیان و خروج نظامیان خارجی و مهاجرت های مداوم مردم و خروج سرمایه از کشور به دلیل ترس از ناامنی، بی عدالتی و فساد سرعت نیز یافته است.

سیگار در گزارش تازه خود که هر سه ماه منتشر می کند می نویسد که این سازمان در طول سه ماه (از ماه اکتبر الی دسامبر ۲۰۱۵) توانسته از به هدر رفتن ۱۰۰ هزار دالر جلوگیری کند. این سازمان همچنین مدعی است که از زمان آغاز به کار کردن خود از سال ۲۰۰۹ تاکنون توانسته از به هدر رفتن دو میلیارد دالر از پول های آمریکا در بازسازی افغانستان جلوگیری کند.

سیگار می نویسد کند شدن اقتصاد جهانی همچنین بر اوضاع افغانستان تاثیر گذاشته است و نرخ بیکاری در کشور بسیار نگران کننده شده است.

گزارش جدید ۲۳۰ صفحه ای سیگار که امروز جمعه منتشر شد می نویسد بر اساس تحقیقاتی که این سازمان از ماه اکتبر الی دسامبر سال ۲۰۱۵ انجام داد دو نظامی آمریکایی به اتهام دریافت رشوه از یک پیمانکار افغان دستگیر شده اند.

دو افسر آمریکایی از یک پیمانکار افغانی رشوه دریافت کرده بودند تا قرارداد تامین کمک های بشردوستانه را به این پیمانکار واگذار کنند.

این کمک ها عمدتا غذا، لباس و لوازم مورد نیاز برای مکاتب در شرایط اضطراری می باشد.

یکی از این دو افسر آمریکایی مبلغ ۵۰ هزار دالر از یک شرکت ترانسپورتی افغانی رشوه دریافت کرده بود تا قرارداد ترانسپورتی این کمک ها را به این شرکت واگذار کند.

دفتر بازرسی ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان علاوه می کند “افغانستان بین ماه های اکتبر و دسامبر سال ۲۰۱۵ نشان داده که خطرناک تر از سال گذشته بوده است و طالبان مناطق بیشتری را نسبت به سال های گذشته در تصرف خود دارند، چیزی در حدود ۳۰ درصد از مناطق کشور. کمبود و نبود امنیت نیز برای بسیاری از آمریکایی ها و مقامات افغانی شرایط را دشوار کرده است تا از پروژه های بازسازی کشور بازرسی کنند.”

سیگار در این خصوص به نمونه ای از افزایش خشونت ها در افغانستان اشاره کرد و نوشت که هفته گذشته یک مهاجم انتحاری به کارمندان تلویزیون طلوع افغانستان حمله کرد و هفت تن از این کارمندان در این حمله جان خود را از دست دادند.

سیگار می افزاید آمریکا از سال ۲۰۰۲ تاکنون ۱۱۳٫۱ میلیارد دالر در قسمت بازسازی افغانستان از جمله ۸٫۴ میلیارد دالر برای مبارزه با مواد مخدر هزینه کرده است، اما باوجود این هزینه های گزاف، سال گذشته معادل چهارصد هزار زمین فوتبال زمین تحت کشت تریاک در افغانستان وجود داشت.

گزارش سه ماه سیگار همچنین به مصارفی که از سوی وزارت دفاع آمریکا در افغانستان شده است نیز اشاره کرد. در ماه پایانی سال گذشته میلادی، سیگار نوشت که وزارت دفاع آمریکا ۱۵۰ میلیون دالر برای اجاره آپارتمان و خرید تلویزیون و دستگاه های پخش دی وی دی برای کارمندان دولتی آمریکا در افغانستان هزینه کرده است.

سال گذشته نیز این سازمان نوشت “وزارت دفاع آمریکا ۴۳ میلیون دالر برای ساخت یک ایستگاه گاز طبیعی در افغانستان هزینه کرد، در حالی که ساخت ایستگاهی مشابه در پاکستان تنها ۵۰۰ هزار دالر هزینه داشته است. همچنین وزارت دفاع آمریکا ۳۳۵ میلیون دالر برای نیروگاه برقی در افغانستان مصرف کرد که به ندرت مورد استفاده قرار گرفت.”

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.