• انتشار: 28 اکتبر 2019
  • ساعت: 03:28
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 39027
پرینت

میلر: طالبان صلح نکنند همچنان زیر فشار می مانند

اسکات میلر، فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی در افغانستان می‌گوید، تا زمانی که طالبان به ندای صلح‌خواهی مردم افغانستان لبیک نگویند، زیر فشار نظامی خواهند بود.

او می‌گوید، کاهش خشونت‌ها برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان حیاتی است و «همه در سطوح بالا به این نظرند که از طریق گفت‌وگوهای صلح به رهبری باشنده‌گان افغانستان، راهی برای پایان خشونت در این کشور پیدا شود.»

به گفتۀ جنرال میلر، هم نیروهای امنیتی افغانستان و هم طالبان باید در روند کاهش خشونت‌ها تلاش کنند.

این جنرال آمریکایی در یک نشست خبری مشترک با مقام‌های افغانستان از کشورهای همسایۀ افغانستان خواستار آوردن ثبات در منطقه شده و می‌گوید، داعش برای منطقه و جهان خطرناک است.

جنرال میلر می‌افزاید، نیاز است روند سربازگیری، حمایت مالی و تبلیغات رسانه‌یی داعش در افغانستان قطع شود. او می‌گوید، شاخۀ خراسان گروه داعش در افغانستان با شاخۀ اصلی این گروه در سوریه در ارتباط است و در صورت توافق صلح، ممکن است شماری از جنگجویان طالبان به داعش بپیوندند.

اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع نیز می‌گوید، تا بهار سال آینده دشمنان یا باید به ندای صلح پاسخ مثبت دهند یا بساط‌شان از کشور برچیده خواهد شد.

خالد می‌افزاید، حضور نیروهای خارجی در افغانستان و رابطۀ نزدیک آنان با طالبان یک تهدید جدی است. او با اشاره به پاکستان می‌گوید، شورای کویته در کنار شبکۀ حقانی و دیگر گروه‌های تروریستی در این کشور علیه مردم افغانستان فعالیت می‌کنند.

سرپرست وزارت دفاع می‌گوید، پاکستان باید فهمیده باشد که شعلۀ جنگ تنها به افغانستان محدود نمی‌ماند، بلکه پاکستان و تمام منطقه را متأثر خواهد ساخت. به گفتۀ اسدالله خالد، هیچ توافق صلحی بدون آتش‌بس امکان‌پذیر نیست.

نشست دو روزۀ وزیران دفاع کشورهای عضو سازمان پیمان اتلانتیک (ناتو) روز جمعه در بروکسل برگزار شد و روز گذشته پایان یافت.

جنگ افغانستان و حمایت از نیروهای امنیتی این کشور از محورهای اصلی این نشست خوانده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.