اجتماعی

میزان فروش لباس بویژه لباس های زنانه در هرات تا ۷۰ فیصد کاهش یافته است

شمار زیادی از لباس فروشان در ولایت هرات به خبرگزاری رها می گویند که با سقوط دولت پیشین و روی کار آمدن مجدد طالبان، اوضاع کاری آنها به شدت خراب شده و کاهش چشمگیری در میزان فروش شان به ویژه در فروش لباس های زنانه بوجود آمده است.  

فرامرز محمدی، یک تن از این لباس فروشان در جاده لیلامی در صحبت با خبرنگار رها گفت: «نسبت به سال قبل آمار فروش لباس زنانه ۷۰ فیصد کاهش یافته است.»

وی گفت وضعیت جاری کشور هیچ مشخص نیست و مردم دل خوشی برای خرید ندارند.

آقای محمدی افزود سال پار در چنین روزهایی در حدود ۱۰ الی ۱۵ هزار افغانی بصورت روزانه فروش داشته، ولی در حال حاضر روزهایی پیش می آید که حتی یک افغانی نیز فروش ندارد.

او می گوید روز به روز بدلیل فقر و مشکلات اقتصادی، مردم کشور را ترک می کنند.

آصف حیدری، یک تن دیگر از دکانداران در جاده لیلامی شهر هرات به خبرنگار رها گفت: «اصلا وضع اقتصادی مردم به حالتی شده که آنها دست به فروش لوازم خانه هایشان می زنند، چه برسد که لباس نو خرید کنند.»  

وی افزود: «وقتی مردم لوازم خانه شان را می فروشند، این به معنای اقتصاد خراب در جامعه است.»

آقای حیدری معتقد است که تا بهار سال آینده اگر حاکمیت فعلی افغانستان توسط جامعه جهانی پذیرفته نشود، مردم افغانستان از گرسنگی خواهند مرد.

او همچنین می گوید که روزانه صدها تن از جوانان این ولایت بخاطر مشکلات اقتصادی و از روی فقر و بیکاری تلاش می کنند که خود را از راه های متفاوت به کشور همسایه و یا دیگر کشورها برسانند؛ اما از آنجایی که بسیاری از آنها مسیر قاچاق را پیش می گیرند دوباره مجبور به بازگشت به وطن می شوند.

او گفت: «دل انسان به این وضعیت جوانان هرات و افغانستان خون می شود، که اینگونه غرورشان بخاطر کار و روزگار پایمال می شود.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا