• انتشار: 8 سپتامبر 2020
  • ساعت: 12:10
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 48219
پرینت
انتقاد رئیس مجلس از میثاق امنیتی

میثاق امنیتی ملیشه سازی را تقویت می کند

رحمانی گفت: «میثاق امنیتی ملیشه‌سازی را ایجاد و تقویت می‌کند. مردم افغانستان از ملیشه‌سازی خاطرات خوش ندارند. اشخاصی‌که در میثاق امنیتی رضاکار فعالیت دارند، نهادهای امنیتی را بی‌اعتبار ساخته و نیاز است که نهادهای حکومتی به جای افراد بی‌هویت تقویت شوند.»

میررحمن رحمانی، رییس مجلس نمایندگان افغانستان از برنامۀ میثاق امنیتی سخت انتقاد کرد و گفت این برنامه ملیشه‌سازی را تقویت می‌کند.

آقای رحمانی در نشست عمومی روز دوشنبه (۱۷ سنبله) مجلس نمایندگان گفت که به جای تقویت ملیشه‌سازی به تقویت نهادهای دفاعی و امنیتی کشور پرداخته شود.

میثاق امنیتی طرح تازۀ حکومت برای مقابله با طالبان و تأمین امنیت در کشور است. این طرح به همکاری مردم با نهادهای امنیتی و حکومت استوار است. بربنیاد اظهارات برخی منابع، توزیع سلاح به فرماندهان محلی و جهادی بخشی از این طرح امنیتی است. این طرح در پایتخت به اجرا گذاشته شده و در ولایات هم به دست اجراست.

اما میررحمن رحمانی به این طرح واکنش نشان داد و گفت: «میثاق امنیتی ملیشه‌سازی را ایجاد و تقویت می‌کند. مردم افغانستان از ملیشه‌سازی خاطرات خوش ندارند. اشخاصی‌که در میثاق امنیتی رضاکار فعالیت دارند، نهادهای امنیتی را بی‌اعتبار ساخته و نیاز است که نهادهای حکومتی به جای افراد بی‌هویت تقویت شوند.»

او همچنان در پیوند به «برنامۀ دسترخوان ملی» گفت که این برنامه پس از بحث‌های همه‌جانبه به خاطر این‌که زمینه تطبیق عادلانه آن وجود ندارد، رد گردیده است.

رییس مجلس نمایندگان هشدار داد که نادیده گرفتن تصمیم نمایندگان مجلس روابط میان قوا را صدمه می‌زند و بی‌احترامی به تصمیم قوۀ مقننه پنداشته می‌شود.

مجلس نمایندگان دوبار طرح دسترخوان ملی را رد کرده است.

یادآوری می‌گردد که اخیراً بانک جهانی برای کاهش تاثیرات ویروس کرونا دو بسته کمکی را به 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.