سیاست

مکرون: فرانسه و اروپا به دنبال یک ماموریت مشترک در افغانستان است

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه می گوید پاریس و کشورهای اروپایی دیگر به دنبال یک ماموریت مشترک در افغانستان است.

وی افزود چندین کشور اروپایی روی بازگشایی یک ماموریت دیپلماتیک مشترک در افغانستان کار می کنند که به سفرای آنها اجازه می دهد به این کشور باز گردند.

 با تکمیل خروج امریکا از افغانستان و تسلط دوباره طالبان بر افغانستان در ماه آگوست گذشته، کشورهای غربی روی نحوه تعامل با طالبان مشغول کار هستند.

با تسلط دوباره طالبان ایالات متحده امریکا و کشورهای غربی سفارت های خود در کابل را بستند و دیپلمات های خود را خارج ساختند. طالبان نیز چند روز پس از تصرف کابل یک کابینه موقت تشکیل دادند که بیشتر اعضای آن تحت تحریم امریکا و سازمان ملل قرار دارد.

امانوئل مکرون قبل از سفر به ریاض در دوحه به خبرنگاران گفت:«به هماهنگی بین چندین کشور اروپایی فکر می کنیم.. به یک مکان مشترک برای چندین کشور اروپایی که اجازه می دهد سفرای ما حضور یابند.»

این در حالی ست که امریکا و کشورهای اروپایی تمایلی به به رسمیت شناختن طالبان ندارند و این گروه را به عدم انجام تعهداتش در قبال مشارکت سیاسی اقوام، حقوق زنان و اقلیت ها متهم می کنند.

امانوئل مکرون در عین حال بررسی دقیق اوضاع امنیتی را در این راستا مهم می داند و می گوید این اقدام با به رسمیت شناختن سیاسی یا گفت و گو با طالبان تفاوت دارد و فرانسه و اروپا به محض اینکه بتواند ماموریت مشترک خود در افغانستان را بازگشایی کند، نمایندگان خود را به افغانستان اعزام می کند.

این در حالی ست که اتحادیه اروپا نیز پس از گفت و گو با مقامات طالبان در دوحه قطر پیشتهاد بازگشایی ماموریت خود در افغانستان را ارائه کرد.

هیات اتحادیه اروپا تاکید کرد امکان استقرار حضور حداقلی در کابل به معنای به رسمیت شناختن طالبان نیست و به طور مستقیم به اوضاع امنیتی بستگی دارد. مقامات امارت اسلامی باید تصامیم موثر در مورد تامین امنیت و حفاظت از کارمندان اتحادیه اروپا اتخاذ کنند.

از سویی هم فرانسه روز گذشته اعلام کرد به کمک قطر و در چارچوب عملیات تخلیه نزدیک به سیصد نفر شامل افغان های در معرض خطر را از کابل خارج کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا