• انتشار: 27 اکتبر 2016
  • ساعت: 18:00
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 14816
پرینت

مونالیزای افغانستان احتمالا به ۱۴ سال زندان محکوم می شود

رسانه های پاکستانی گزارش کرده اند که «شربت گله بی بی» مشهور به «مونالیزای افغانستان» بخاطر جعل کارت تابعیت پاکستانی، احتمالا به ۱۲ سال زندان و پرداخت جریمه نقدی محکوم می شود.

در همین حال، کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان (UNHCR) در پاکستان نیز امروز (پنجشنبه) اعلام کرد که هیچ کمکی به خانم شربت گله بی بی در این خصوص نمی تواند، زیرا او به عنوان یک مهاجر در این سازمان ثبت شده نیست.

دان مک نورتون یک افسر ارشد (UNHCR) گفت “ما نمی توانیم به خانم شربت گله بی بی که هم اکنون در بازداشت بسر می برد هیچ کمکی بکنیم، زیرا او به عنوان یک مهاجر در دفتر سازمان ملل متحد ثبت شده نیست.”

شربت گله بی بی زمانی که نوجوان بود، در دوران اشغال افغانستان توسط شوروی به یکی از کمپ های پاکستان در شهر پشاور رفت. او در کمپ مهاجرین ناصرباغ بود که عکسش توسط استیو مک کاری عکاس مجله نشنال جئوگرافی بر روی جلد شماره ۱۹۸۵ این مجله قرار گرفت و به مونالیزای افغانستان لقب گرفت.

خانم شربت گله بی بی روز گذشته توسط اداره تحقیقات فدرال پاکستان بخاطر جعل اسناد تابعیت پاکستانی از خانه اش در شهر پشاور دستگیر شد.

یک مقام اداره ثبت احوال و نفوس پاکستان (نادرا) روز گذشته چهارشنبه گفت که خانم شربت گله بی بی بخاطر جعل اسناد تابعیتی پاکستان احتمالا به ۷ تا ۱۴ سال زندان و پرداخت جریمه نقدی ۳ تا ۵ هزار دالر محکوم خواهد شد.

خانم دنیا اسلم خان مسئول ارتباطی UNHCR در پاکستان نیز گفت که دفتر سازمان ملل می توانست برای خانم شربت گله بی بی اقدامی بکند، اگر او به عنوان یک مهاجر در این دفتر ثبت می بود. “اما هم اکنون نمی توانیم هیچ کمکی به او بکنیم.”

گفتنی است که اولین شمارش و ثبت مهاجران افغانستانی در پاکستان در سال ۲۰۰۶ آغاز شد که در آن زمان، هر مهاجر افغانستانی با مراجعه به دفتر سازمان ملل متحد در این کشور می توانست اسناد اقامتی مجاز دریافت کند.

خانم اسلم خان افزود “به نظرم خانم شربت بی بی این فرصت را از دست داده و خود را به عنوان مهاجر ثبت نکرده است.”

منابعی آگاهی می گویند که دولت افغانستان قضیه را با دولت پاکستان پیگیری می کند و برای آزادی خانم شربت گله بی بی اقدام می کند.

یک منبع آگاه گفت که کنسولگری افغانستان در پشاور برای خانم شربت بی بی در دادگاه وکیل و دیگر حمایت های حقوقی فراهم می کند.

حضرت عمرزاخیلوال سفیر کشور در پاکستان نیز در صفحه تویترش نوشت که دولت افغانستان برای آزادی خانم شربت گله بی بی اقدام می کند و شرایط اسکان مجدد را در افغانستان برایش فراهم می کند، زیرا او یک شهروند افغانستان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.