• انتشار: 19 اکتبر 2019
  • ساعت: 12:53
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 38785
پرینت

مولوی معتصم: برای صلح افغانستان باید یک منطقه امن در اختیار طالبان قرار داده شود

یکی از مقامات پیشین طالبان می گوید برای پیش برد مذاکره صلح افغانستان باید یک منطقه امن که تمام امور آن توسط خود طالبان اداره می شود به این گروه سپرده شود.

مولوی آغاجان در تازه‌ترین اظهاراتش در یک گفتمان صلح گفته علاوه بر طالبان، حکومت افغانستان نیز باید برای آغاز گفتگوهای صلح بی‌باوری‌های موجود را بر طرف سازد.

به گفته او، حکومت باید برای انجام گفتگوهای صلح با طالبان، یک منطقه امن برای طالبان ایجاد کند و همه امور اداری آن منطقه را طالبان به پیش ببرد.

مولوی آغاجان افزود برای رسیدن به صلح در کشور باید اقداماتی را انجام دهد که در نتیجه آن، ابتدا آتش‌بس نسبی در کشور برقرار گردد و سپس برای آتش‌بس دایمی زمینه فراهم گردد.

این اظهارات او در حالی مطرح شده که پیش از این رییس جمهور غنی با ایجاد هرگونه منطقه امن برای طالبان، مخالفت کرده است.

با این وجود، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در تازه ترین مورد به حل مساله افغانستان از طریق سیاسی تاکید کرده است.

آقای خلیلزاد روز گذشته (جمعه، ۲۶، میزان) پس از دیدار با مارک میلی رییس جدید ستاد ارتش امریکا، در یک تویت کوتاهی گفت: “ما توافق کردیم که یک راه حل سیاسی برای جنگ افغانستان می‌تواند امریکا را از تهدیدهای احتمالی از این کشور، حفاظت کند.”

خلیلزاد افزود رسیدن به یک راه حل سیاسی در افغانستان، به آنان اجازه می‌دهد تا بارهای مسوولیت‌جنگی امریکا را کاهش دهند.

او همچنین تاکید کرد “حفاظت از پیشرفت‌های دو دهه اخیر در افغانستان از خواست ملی ما است.”

این اولین تویت زلمی خلیلزاد در مورد صلح افغانستان، پس از توقف گفتگوهای صلح امریکا با طالبان به دستور دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا، است.

پیش از این نیز گفته می‌شد آقای خلیلزاد با مقام‌های مختلف امریکایی دیدارهای را در مورد صلح افغانستان داشته است.

گزارش‌هایی منتشر شده که آقای خلیلزاد در تلاش است تا روند گفتگوهای صلح افغانستان دوباره از سر گرفته شود.

بر اساس گزارش‌ها، دولت امریکا تاکید دارد گفتگوهای صلح افغانستان را زمانی از سر می‌گیرد که طالبان برای برقراری آتش‌بس در افغانستان و گفتگوهای مستقیم با دولت کابل، اعلام آمادگی کنند.

سهیل شاهین سخن‌گوی دفتر طالبان در قطر، گفت این گروه آمادگی کامل برای از سرگیری دوباره مذاکرات صلح با امریکا را دارد و امیدوار است تا این مذاکرات هرچه زودتر آغاز شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.