• انتشار: 2 آگوست 2016
  • ساعت: 12:53
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 11798
پرینت

موضع وزارت خارجه چین در پیوند به دیدار اخیر طالبان از این کشور

وزارت امور خارجه چین در پیوند به گزارش های منتشر شده اخیر در خصوص دیدار شماری از مقامات ارشد طالبان از این کشور گفته است که چین با تمامی طرف های مرتبط با افغانستان رابطه دارد.

چینا دایلی در گزارشی نوشت؛ وزارت امور خارجه چین در پاسخ به گزارش های منتشر شده اخیر در پیوند به دیدار شماری از مقامات ارشد شورشیان طالبان از این کشور گفته است، چین به دنبال آن است که مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و شورشیان طالبان هر چه زودتر برگزار شود تا صلح و ثبات در افغانستان و منطقه برقرار شود.

بیانیه وزارت امور خارجه چین با حالتی از ابهام دیدار مقامات طالبان را رد نمی کند و اما تایید هم نمی کند، تنها این بیانیه می افزاید که چین با تمامی طرف های مرتبط با مسایل افغانستان در رابطه است.

بیانیه علاوه می کند چین به ایفای نقش مثبت و سازنده اش ادامه می دهد، و همیشه از پروسه صلح افغانستان که توسط خود افغان ها اداره شود حمایت کرده است.

لازم به ذکر است که چند روز پیش گزارش هایی منتشر شد، مبنی بر اینکه شماری از مقامات ارشد طالبان به شمول شیرعباس استانکزی رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر به چین سفر کرده اند تا در دیداری با مقامات امنیتی این کشور، در خصوص مسایل افغانستان گفتگوهایی داشته باشند.

همچنین گفتنی است که چین یکی از چهار عضو گروه همکاری های چهارجانبه برای صلح افغانستان است که به پیشنهاد افغانستان و پاکستان و با عضویت افغانستان، پاکستان، چین و ایالات متحده آمریکا تشکیل شد تا نقشه راهی برای از سرگیری مذاکرات صلح دولت افغانستان با شورشیان طالبان در آن سنجیده شود.

این گروه چندین نشست در اسلام آباد و کابل برگزار کردند و از شورشیان طالبان خواستند تا به پروسه صلح بپیوندند. طالبان اما از اشتراک در این پروسه خودداری کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.