• انتشار: 7 اکتبر 2019
  • ساعت: 08:04
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 38427
پرینت
مجلس سنا از اختلاف ارگ و وزارت خارجه انتقاد کرد

موضع حکومت در مورد صلح باید یکی باشد!

مجلس سنا در واکنش به اختلاف ارگ و وزارت خارجه در مورد سفر هیأت طالبان به پاکستان می گوید موضع حکومت در قبال صلح باید واحد باشد.

فضل‌هادی مسلم یار رییس مجلس سنا در نشست روز یک‌شنبه(۱۴ میزان) این مجلس گفت حکومت باید موضع خود را در پیوند به صلح افغانستان یکسان سازد.

آقای مسلم‌یار افزود: “از تمامی ادارات حکومتی افغانستان می‌خواهیم که دیدگاه خود را در مورد صلح (سفر هیات طالبان به پاکستان)، هم سان سازد و منافع ملی کشور را مد نظر بگیرند.”

او با اشاره به اظهارات متفاوت سخنگوی وزارت خارجه و موقف ارگ در مورد سفر هیات طالبان به پاکستان و احتمال از سرگیری دوباره مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا گفت: “اگر سخنگوی وزارت خارجه نظر شخصی خود را گفته باید مواخذه شود و اگر دیدگاه رهبری این وزارت را انعکاس داده باید از رهبری وزارت خارجه پرسیده شود که چرا موضع دوگانه با ارگ اتخاذ می‌کند.”

در همین حال، برخی دیگر اعضای مجلس سنا نیز موقف گیری‌های دوگانه وزارت خارجه و ارگ ریاست جمهوری را خلاف منافع ملی کشور خوانده و تاکید کردند نهادهای دولتی باید در مسایل ملی موضع یک سان داشته باشند.

آنان تاکید ورزیدند موقف گیری‌های دوگانه بیشتر از هرچیز به منافع ملی مردم افغانستان صدمه می‌زند.
این در حالی است که وزارت خارجه و ارگ ریاست جمهوری افغانستان در مورد سفر هیات طالبان به پاکستان دچار تقابل شده‌اند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان نیز گفته موقف‌های متضاد میان ارگ و وزارت خارجه اداره کابل در مورد صلح، موقف امارت اسلامی را ثابت نمود و نشان داد که اداره کابل ظرفیت مذاکرات صلح وفیصله هارا ندارد.

در همین حال، صدیق صدیقی سخنگوی ارگ ریاست جمهوری، روز پنجشنبه (۱۱ میزان) در یک نشست خبری در کابل از دیدار مقام‌های پاکستانی با نمایندگان طالبان در اسلام‌آباد انتقاد کرده و آن را خلاف تمام اصول روابط میان کشورها خواند.

اما صبغت‌الله احمدی، سخنگوی وزارت امور خارجه، روز جمعه گفت این بار پاکستان برای آغاز گفتگوهای صلح می‌کوشد از همین‌رو وزارت خارجۀ افغانستان از میزبانی این کشور از طالبان استقبال می‌کند.

آقای احمدی بیان داشت:”صلح از اولویت‌هاست، صلح نیاز مردم افغانستان است و ما باید یک روزی به صلج برسیم. طبیعتأ از تلاش هر کشور استقبال می‌کنیم. امیدوار هستیم پاکستانی‌ها بخاطر کشانیدن طالبان به میز مذاکره این بار با دولت افغانستان رو راست و عملی کار بکند.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.