• انتشار: 21 فوریه 2020
  • ساعت: 01:06
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 41776
پرینت
عبدالله عبدالله به پیام تبریک اتحادیه اروپا به غنی اعتراض کرد

موضع اتحادیه اروپا بی طرفانه نبوده است

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت و از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری به پیام تبریکی اتحادیه اروپا به غنی اعتراض کرد.

عبدالله عبدالله، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به خاطر پیام تبریکی اتحادیۀ اروپایی به محمد اشرف غنی به خاطر پیروزی وی در انتخابات، اعتراض کرد.

آقای عبدالله در نامه‌ای اعتراضی خطاب به جوسیپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت از پیام تبریکی وی به “تیم متقلب” تاسف و تعجب کرده است.

جوسیپ بورل، نمایندۀ عالی اتحادیۀ اروپایی در امور خارجی روز چهارشنبه ۱۹ فبروری (۳۰ دلو) در یک تماس تلفونی با آقای غنی، پیروزی وی را در انتخابات تبریک گفت و از پایان روند گستردۀ تفتیش و رسیدگی به شکایات که در آن همه طرف‌های دخیل در انتخابات شامل بودند، استقبال کرد.

آقای عبدالله در نامۀ خود این عملکرد اتحادیه اروپا را خلاف توقع مردم افغانستان، ستادهای انتخاباتی و موضع‌گیری سازنده و بی‌طرفانه اتحادیه اروپا خوانده است.

عبدالله در نامه‌اش گفته است: «امیدوارم هیات محترم اتحادیه اروپا مقیم کابل در زمینه توضیحات لازم ارایه نموده و موضع‌گیری سازندۀ خویش را با مردم افغانستان شریک سازد.»

در این نامه که در صفحۀ فیسبوک ریاست اجراییه افغانستان نشر شده، کمیسیون‌های انتخاباتی متهم شده اند که در نتیجۀ تهدید و تطمیع یک تیم مشخص و خلاف آنچه مغایر تمام قوانین و مقررارت انتخاباتی و اصول مردم‌سالاری گفته شده، یک نامزد را مبنی بر “آرای تقلبی” برنده دور اول انتخابات اعلام کرده اند.

همزمان با این، آقای عبدالله در یک پیام دیگر فیسبوک از ملاقات اش با تدامیچی یاماموتو، رییس یوناما خبر داده و با اشاره به حضور دو ناظر بین المللی در کمیسیون‌های انتخاباتی گفته است که “یوناما باید دربارۀ آنچه اتفاق افتید، مسوولیت‌پذیر باشد”.

آقای عبدالله در یک پیام فیسبوک نگاشته است که هزاران شکایت دسته‌های انتخاباتی که در کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی ثبت شده بود، نادیده گرفته شده و به ادعای وی نتایج انتخابات پیش از آنکه روند در مطابقت با قانون تکمیل شود، به گونۀ غیرقانونی اعلام شده است.

برعلاوۀ اتحادیه اروپا، حکومت کویت و هند نیز پیروزی آقای غنی را در انتخابات ششم میزان تبریکی داده اند.

بر اساس آمار کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، محمداشرف غنی، ۵۰.۶۴ درصد آرای معتبر را به دست آورده و برندۀ انتخابات خوانده شده است.

عبدالله عبدالله ۳۹.۵۲ درصد آرای معتبر را در این انتخابات از آن خود کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.