• انتشار: ۱۱ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۷:۳۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 67051
پرینت

موسسه کانادایی: طالبان لیست کشتاری از «دگرباشان جنسی» افغان دارد

یک نهاد غیرانتفاعی کانادایی می گوید که طالبان لیست کشتاری از افراد «ال جی بی تی» یا «دگرباشان جنسی» افغانستان را در اختیار دارد.

موسسه کانادایی «خط آهن رنگین کمانی» به فرانس ۲۴ گفته است که «هم اکنون دیگر مطمئن شده ایم طالبان لیست کشتاری از افراد ال جی بی تی یا دگرباشان جنسی را در اختیار دارد و به دنبال آنها است.»

این موسسه می گوید که زندگی برای افراد «ال جی بی تی» هیچ گاه در افغانستان آسان نبوده است؛ البته روابط همجنس گرایی همواره در کشورهای مسلمان یک تابو محسوب می گردد و خلاف شریعت اسلامی است. حتی تحت حاکمیت دولت پیشین در افغانستان نیز این نوع رابطه ها مجاز نبود و مجازات در پی داشت.

افراد «ال جی بی تی» شامل افراد با تمایلات «همجنس گرایی»، «دوجنس گرایی»، «همه جنس گرایی»، «بی جنس گرایی» و یا «دگرجنس گرایی» می شود.

موسسه خط آهن رنگین کمانی علاوه می کند که اما از زمان روی کار آمدن طالبان اوضاع به سرعت وخیم تر شده است.

این موسسه افزوده: «گرچه طالبان هنوز به طور رسمی اعلام نکرده که برنامه اش برای رسیدگی به موضوع دگرباشان جنسی چگونه است، اما گزارش های فراوانی می رسد که آنها نسخه سخت گیرانه ای از شریعت اسلامی را پیاده می سازند که به موجب آن همجنس گرایی مجازاتی در حد مرگ خواهد داشت.»

«کیم اهلی پاول» رئیس اجرایی این موسسه به فرانس ۲۴ گفت: «زمان ترسناکی است که الان در افغانستان باشی. دیگر مطمئن شده ایم که طالبان لیست کشتاری از دگرباشان جنسی در اختیار دارند و آنها را تحت تعقیب خود قرار داده اند.»

او گفت: «به احتمال زیاد طالبان از خلا قدرت در روزهای پایانی عملیات تخلیه شهروندان خارجی و افغان های آسیب پذیر از افغانستان استفاده کرده و لیست کشتار خود را با دقت روی نام هایی که نهادهای حقوق بشری در تلاش برای خروج شان از افغانستان بودند تهیه کرده اند.»

وی افزود: «پس از سقوط دولت، اطلاعات افراد همه جا سرگردان بود و به اشتراک گذاشته می شد. افرادی که در کابل مانده اند و نتوانستند توسط پروازهای تخلیه خارج گردند، هم اکنون اطلاعات شان افشا شده و در داخل افغانستان بسر می برند.»

پاول علاوه کرد: «بعضی از افرادی که توانسته اند از افغانستان خارج شوند به ما می گویند در روزهایی که در افغانستان بسر می بردند، ایمیل های مشکوکی دریافت می کردند که خود را از سوی موسسه خط آهن رنگین کمانی معرفی می کردند و درخواست برخی اطلاعات به شمول پاسپورت از آنها داشتند. این گونه است که مطمئن شده ایم اطلاعات افراد درز کرده است.»

فرانس ۲۴ می نویسد که موسسه خط آهن رنگین کمانی در سال ۲۰۰۶ با هدف کمک به دگرباشان جنسی که در کشورهای خود مورد خشونت قرار می گیرند تاسیس گردید. این موسسه به این افراد کمک می کند تا از کشورهایشان خارج شوند.

کیم اهلی پاول گفت: «قطعا شمار درخواست هایی که امسال دریافت خواهیم کرد افزایش چشمگیری خواهد داشت. از افغانستان تاکنون ۷۰۰ درخواست ثبت شده و ۲۰۰ نفر دیگر نیز شناسایی شده است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.