• انتشار: 25 سپتامبر 2019
  • ساعت: 21:31
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 38054
پرینت
ترامپ:

مودی را باید پدر هند لقب داد

نخست‌وزیر پاکستان با نژادپرست خواندن مودی هرگونه تمایل برای دیدار با وی را رد کرد..

عمران خان نسبت به خطر بالا گرفتن جنگ بین دو کشور بر سر منطقه کشمیر به دلیل تداوم سرکوبگری‌های هند در این منطقه هشدار داد.

این اظهارات عمران خان نخست وزیر پاکستان بعد از آن مطرح شد که دونالد ترامپ از رهبران هند و پاکستان خواست تا اختلافاتشان را حل‌وفصل کنند.

به نقل از اسوشیتدپرس دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا طی سه روز گذشته دو بار با نرندرا مودی نخست وزیر هند در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک دیدار کرده است.

ترامپ در اظهاراتی عجیب محبوبیت نخست وزیر هند را با محبوبیت الویس پریسلی ستاره تاریخ موسیقی پاپ امریکا مقایسه کرد.

اما عمران خان نخست وزیر پاکستان در گفت‌وگو با خبرنگاران روز سه‌شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، توصیف متفاوتی برای مودی به کار برده و او را “نژادپرست” خواند.

عمران خان با اشاره به روند بازداشت‌های گسترده، متوقف شدن فعالیت بیمارستان‌ها و آن چه که او “سکوت خبری محض” در کشمیر خواند، گفت: برای ۵۰ روز مردم کشمیر با استفاده از ۹۰۰ هزار سرباز در محاصره قرار گرفته‌اند.

وی افزود: در این روزگار و عصر واقعا بی سابقه است که ۸ میلیون نفر را در یک زندان باز قرار دهند. بزرگترین نگرانی مربوط به این است که به مجرد برداشته شدن حکومت نظامی در کشمیر چه اتفاقی می‌افتد؟ ما نگران هستیم که با حضور این ۹۰۰ هزار سرباز در آنجا شاهد یک کشتار خواهیم بود. این پتانسیل هست که پاکستان وهند به عنوان دو کشور مسلح به سلاح هسته‌ای در مقطعی سرانجام با یکدیگر روبه‌رو شوند.

در حالی که عمران خان نسبت به خطر جنگ بین هند و پاکستان هشدار داد اما ترامپ در صحبت‌هایش حین دومین دیدارش با مودی در سه روز گذشته با مودی، لحن متفاوتی داشت.

ترامپ روز سه‌شنبه مودی را پس از آن با الویس پریسلی ستاره تاریخ موسیقی پاپ امریکا مقایسه کرد که مودی به هنگام ورود به هیوستن در تگزاس امریکا در روز یک‌‎شنبه با استقبال گرمی روبه‌رو و گزارش شد که بالغ بر ۵۰ هزار تن از هندی‌تبارهای امریکا در تگزاس از او در حالی که رئیس جمهور امریکا در آن جا به او پیوست استقبال کردند.

ترامپ همچنین در حالی که او و مودی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با یکدیگر دیدار کردند گفت: این مردم شدیدا به وجد آمدند. استقبال شبیه استقبالی بود که زمانی از الویس پریسلی به عمل آمد.

ترامپ در پاسخ به سوالی درباره میزان صمیمتش با مودی گفت: این رابطه تا آن جایی که امکان داشت، خوب شده است. من احترامی بالا و تحسین زیادی برای او قائل هستم و او را واقعا دوست دارم.

او مودی را یک “مرد متشخص بزرگ” و یک “رهبر عالی” توصیف کرد و پیشنهاد داد، او را “پدر هند” بخوانند.

خود مودی نیز شدیدا از ترامپ تحسین کرد و گفت: ترامپ قطعا دوست من است اما او همچنین دوست هند نیز هست.

ترامپ از مودی خواست در ارتباط با موضوع کشمیر با عمران خان یک راه حل پیدا کنند.

این در حالی است  که ترامپ روز دوشنبه با عمران خان هم دیدار کرده بود. عمران خان گفت، موضوع کشمیر را در دیدارهایش با رهبران جهان مطرح کرده اما تمایلی به دیدار با مودی ندارد.

او تاکید کرد: متاسفانه امروز هند تحت رهبری شخصی نژاد پرست و حامی برتری هندوها قرار گرفته است. آنها مسلمانان را شهروندان برابر با دیگر شهروندان در نظر نمی‌گیرند.

عمران خان همچنین به اظهارات اخیر رئیس ارتش هند، ژنرال بیپین راوات، که اسلام‌آباد را متهم به فعال سازی دوباره اردوگاه‌های شبه‌نظامیان در کشمیر تحت کنترل خود  کرده بود واکنش نشان داد.

او گفت: این شخص سند و مدرکی برای ادعاهایش ارائه نکرده و صحبت‌های او مهمل هستند.

وی افزود: پاکستان اکنون چه منفعتی می‌تواند در فرستادن تروریست‌ها به آنجا آن هم در حالی که ۹۰۰ هزار نیروی امنیتی در آنجا هستند داشته باشد؟ تمام اتفاقی که ممکن است در آنجا بیفتد تشدید سرکوب مردم کشمیر خواهد بود.

عمران خان همچنین گفت: به درخواست ترامپ شروع به میانجی‌گری برای مذاکرات بین رئیس‌جمهور ایران و رئیس‌جمهور امریکا کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.