اقتصاد

موافقنامه سه جانبه تجارتی چابهار فردا امضا می شود

ریاست جمهوری نیز فردا قطر را به مقصد ایران برای امضای این موافقتنامه ترک می کند.

امضا موافقتنامه چابهار در پی تدویر دو نشست فنی در شهر های تهران و دهلی در سپتمبر سال ۲۰۱۵ و  اپریل سال ۲۰۱۶ به اشتراک هیات های امور اقتصادی، متخصصان حقوقی و کارشناسان تخنیکی هر سه کشور صورت می گیرد.

بندر چابهار یک منطقه آزاد تجارتی در ولایت سیستان و بلوچستان کشور ایران است. موقعیت جغرافیایی این بندر اهمیت ویژه اقتصادی در سطح منطقه به آن بخشیده و دارای ظرفیت قابل ملاحظه ای تخلیه و بارگیری کالاهای تجارتی محسوب می شود.

با افتتاح بندر چابهار، افغانستان گذرگاه انتقال اموال تجارتی برای کشورهای محاط به خشکه آسیای میانه می گردد که از این طریق کشور می تواند سالانه میلیون ها دالر به دست اورد.

بندرچابهار و گذرگاه افغانستان به کشورهای آسیای میانه باعث خواهد شد که فرصتی برای سرمایه گذاری هند بر روی زیربناهای ترانسپورتی افغانستان مهیا شود.

پروژه چابهار در پهلوی تسهیل تجارت بین افغانستان و هند می تواند کشور را به بازارهای جدید در خاور میانه ، اروپا و امریکا وصل نماید.

بندر چابهار در مقایسه به بندر عباس و بندر کراچی به ترتیب ۹۰ کیلومتر و ۷۰۰ کیلومتر به مرکز افغانستان نزدیک تر و این فرصت را براى تاجران افغان فراهم مى کند که نسبت به بنادر دیگر اموال خود را ٢٠ درصد زودتر صادر کند.

بر اساس بررسی ها بر بنیاد هر کانتینر مال براى تاجران از ۵٠٠ – ١٠٠٠ دالر نازلتر تمام مى شود.

نقل و انتقال کاالهای تجاری از طریق افغانستان به کشورهای آسیای میانه، زمینه کار را برای تعداد زیادی از هموطنان به شکل مستقیم و غیر مستقیم فراهم خواهد می کند.

بندر چابهار می تواند تاجران افغان را که همواره در انتقال اموال تجاری شان از بندر کراچی پاکستان با مشکلاتی روبه رو بودند، کمک کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا