اجتماعیبرگزیده هابین الملل

موافقت وزارت علوم ایران با دریافت شهریه ریالی از دانشجویان افغانستانی

دکترحسین سالار آملی، قائم مقام وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران در امور بین‌الملل با اشاره به مشکل ایجاد شده برای دانشجویان افغانستانی‌‌ مشغول تحصیل در دانشگاه های ایران برای پرداخت شهریه ارزی، گفته است:‌ با مذاکرات صورت گرفته با هیأت امنای دانشگاه‌ها مقرر شد هزینه شهریه آن‌ها ریالی دریافت شود.
این درحالی است که پیشتر وزیر تحصیلات عالی افغانستان در سفر به ایران و دیدار با وزیر علوم این کشور، مشکل شهریه دانشجویان افغانستانی را مطرح کرده و خواستار دریافت شهریه از ارز خارجی(دالر) به ریال، واحد پول ایران شده بود.

حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم ایران در امور بین‌الملل در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به سؤالی درباره کاهش ثبت‌نام مهاجران افغانستانی در دانشگاه های ایران گفت: مشکل ایجاد شده برای گروهی از افغانستانی‌های ساکن در ایران که از گذشته‌های دور در کشورمان زندگی می‌کنند، و از طریق کنکور وارد دانشگاه‌ها شده‌اند که پیش از این باید هزینه دالری می‌پرداختند.

قائم مقام وزیر علوم ایران در امور بین‌الملل تصریح کرد: برای رفع مشکل این گروه، با هیأت امنای دانشگاه‌های ایران مذاکراتی صورت گرفته تا به جای دریافت هزینه و شهریه دالری، شهریه آن‌ها ریالی دریافت شود.
پیش از این، بهرام صلواتی، عضو هیأت علمی مؤسسه مطالعات جمعیتی وزارت علوم ایران، از انصراف حدود ۹۰ دانشجوی افغانستانی از تحصیل در ایران به علت افزایش ۵ برابری شهریه دانشگاه‌ها در پی بالا رفتن قیمت ارز خبر داده بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا