• انتشار: ۱۸ میزان ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۵:۵۵
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 29722
پرینت

موافقت امریکا و پاکستان بر همکاری در روند صلح افغانستان

در پی سفر زلمی خلیلزاد؛ نماینده خاص امریکا در امور صلح افغانستان به پاکستان، دو کشور توافق کرده اند تا در روند صلح افغانستان همکاری کنند.

به گزارش رها، زلمی خلیلزاد؛ نماینده خاص امریکا در امور صلح افغانستان در دیدار با شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان گفت که این کشور باید به‌طور مشترک با امریکا برای آوردن ثبات در افغانستان همکاری کند.

وزیر خارجه پاکستان نیز وعده داده است که کشورش از صلح در افغانستان حمایت خواهد کرد.

محمود فیصل؛ سخنگوی وزارت خارجه پاکستان می‌گوید:«پاکستان از روند صلح افغانستان به شکل کامل حمایت می‌کند. این یک مسؤولیت مشترک است تا طالبان را به میز مذاکره بکشانیم و هیچ کشوری نمی‌تواند به تنهایی از عهده آن برآید».

از زمان انتصاب خلیلزاد به عنوان نماینده امریکا برای صلح افغانستان، خوشبینی ها برای گفتگوهای صلح بیشتر شده است.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا نیز سفر خلیلزاد به منطقه را برای کشاندن طالبان به میز مذاکرات فوق العاده مهم توصیف می کند.

هیدر ناورت؛ سخنگوی وزارت خارجه امریکا می‌گوید: «سفر خلیلزاد به پاکستان برای افغانستان فوق العاده مهم است و این بخشی از مأموریت تیم ما در این زمینه است. سفر به افغانستان، پاکستان، امارات و عربستان تنها برای کشاندن طالبان به میز مذاکره است؛ مذاکره ای که به رهبری دولت افغانستان و توسط خود افغانستانی‌ها باید صورت بگیرد. راهبرد ما به هیچ وجه تغییر نکرده است و ما در هماهنگی نزدیک با دولت افغانستان کار خواهیم کرد.»

مقامات پاکستان بارها در حمایت از روند صلح افغانستان قول همکاری داده است اما در عمل هیچ گام مثبتی بر نداشته است تا حسن نیت خود را نشان دهد.

اما پس از پیروزی حزب تازه تأسیس تحریک انصاف در انتخابات و به قدرت رسیدن عمران خان و تغییر دولت در این کشور، که همواره میان دو حزب مطرح مرم و مسلم لیگ دست به دست می شده است امیدهای تازه ای برای رسیدن به صلح در منطقه به وجود آمده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.