• انتشار: 8 سپتامبر 2015
  • ساعت: 15:55
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 2347
پرینت
وزیر مبارزه با مواد مخدر:

مواد مخدر، مرگ تدریجی است

سلامت عظیمی، وزیر مبارزه با مواد مخدر می گوید که مواد مخدر یک مرگ تدریجی است و برای مبارزه با آن نیاز به بسیج عمومی است.

 

خانم عظیمی، امروز (سه شنبه) در نشست هماهنگی نهادهای جامعه مدنی و زنان در حمایت و گسترش مبارزه همگانی با مواد مخدر

گفت که باید برای آینده سالم جامعه و کودکان خود با پدیده شوم مواد مخدر مبارزه کنیم.

وزارت مبارزه با مواد مخدر برای کاهش کشت و استعمال مواد مخدر نشست مشترکی با نهادهای جامعه مدنی برگزار کرد تا این نهادها مردم را از ضررهای مواد مخدر آگاه سازد.

وزیر مبارزه با مواد مخدر در این نشست اظهار کرد که استفاده اصلی از کشت و قاچاق مواد مخدر را دهقان افغان نمی برند بلکه تنها ضرر آن نصیب کشور می شود.

رولا غنی، همسر رئیس جمهوری که در این نشست حضور داشت نیز گفت: “برای مبارزه با مواد مخدر باید بسیج عمومی صورت گیرد و همه در حد توان خود مبارزه کند.”

خانم غنی اضافه کرد که مواد مخدر بنیان خانواده را تخریب می کند و خشونت را افزایش می دهد.

وزارت مبارزه با مواد مخدر، برای آگاهی دهی مردم از ضررهای مواد مخدر طی ماه های اخیر برنامه های گوناگونی با عالمان دینی، نهادهای مدنی و اداره های دولتی برگزار کرده است.

اما، کشت و استعمال مواد مخدر بر خلاف محو نشدن افزایش چشم گیر نیز داشته است.

فتانه گیلانی، رئیس شبکه زنان افغانستان در این نشست با انتقاد از عملکردهای دولت گفت: ده سال پیش کشت و تعداد معتادان خیلی کمتر از اکنون بود، اما اکنون با مبارزه های بیشتر این معضل روز به روز افزایش می یابد.

خانم گیلانی خاطر نشان کرد که مواد مخدر توسط مافیا کشت و قاچاق می شود و مبارزه با این معضل کار آسانی نیست.

حبیبه وهاج، مشاور معاون دوم ریاست جمهوری نیز گفت که معضل اجتماعی را نمی شود به صورت فردی حل کرد، باید وجدان  عمومی درگیر این معضل شود.

خانم وهاج بر این باور است که باید با افراد و اقشار مختلف جامعه ارتباط برقرار شود با هماهنگی آنان به آگاهی دهی و مبارزه پرداخته شود.

وی از رسانه ها، عالمان دینی، نویسندگان و نهادهای جامعه مدنی خواست که در کارهای روزمره خود مردم را از ضررهای مواد مخدر آگاه سازند.

بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی وزارت مبارزه با مواد مخدر، حدود ۳ میلیون معتاد در کشور وجود دارد که بیش از یک میلیون آن را جوانان و ۲٫۹ درصد آن را زنان تشکیل می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.