سیاست

منبع نزدیک به حکومت: اتمر از وزارت خارجه کنار گذاشته می شود

 منبعی می گوید اختلافات میان عبدالله و غنی بر سر برکناری وزیر امور داخله به گونه ای حل شده که عبدالله در ازای وزارت داخله، وزارت خارجه را تحویل می گیرد.

میان عبدالله و غنی (دو نامزد پیشتاز انتخابات گذشتۀ ریاست جمهوری)، بر سر نتایج این انتخابات کشمکش به میان آمد و قدرت از طریق یک تفاهم سیاسی تقسیم شد. بر اساس این تقسیم، وزارت امور داخله به تیم عبدالله و وزارت امور خارجه به تیم غنی رسید.

رئیس جمهور، در تاریخ ۲۹ ماه حوت سال گذشته، مسعود اندرابی وزیر امور داخلۀ کشور را از وظیفه برکنار و به جای وی، حیات الله حیات را در این وزارت منسوب کرد. اما عبدالله با این فیصله مخالفت کرد و تاکید نمود این کار، خلاف تفاهم سیاسی و بدون کدام علت و مشوره صورت گرفته است.

میر رحمان رحمانی رئیس ولسی جرگه، در اشاره به سقوط هلیکوپتر اردوی ملی از سوی افراد مسلح غیر مسئول قوماندان علیپور در بهسود ولایت میدان وردک، گفت علیپور به ضمانت سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور آزاد شده است، مصروف فعالیت های غیرقانونی است؛ اما رئیس جمهور به عوض دستگیری موصوف، مسعود اندرابی وزیر پیشین امور داخله را از وظیفه برکنار کرده است.

یک منبع نزدیک به حکومت، امروز به آژانس خبری پژواک گفت مشکل ذکر شده بین عبدالله و غنی حل شده است.

وی افزود رئیس جمهور در بدل وزارت داخله، به عبدالله وزارت خارجه را پیشنهاد کرده است، که از سوی عبدالله پذیرفته شده و ادیب فهیم را به حیث وزیر وزارت خارجه نامزد کرده است.

منبع گفت عبدالله قبل از این، سید منصور سادات نادری و مصطفی مستور را به وزارت خارجه پیشنهاد کرده بود؛ اما بعداً دو جانب موافقه کردند ادیب فهیم را در این وزارت نامزد نمایند.

ادیب فهیم پسر مارشال محمد قسیم فهیم معاون رئیس جمهور قبلی است که در سال ۱۳۶۴ در ولایت پنجشیر متولد شده است. مارشال فهیم عضو کلیدی حزب جمعیت اسلامی بود و عبدالله نیز عضویت این حزب را دارد.

بر اساس گزارشات، ادیب فهیم از پوهنځی روابط بین المللی پوهنتون شارجه در امارات متحدۀ عربی فارغ شده و ماستری اش را در نیویارک در بخش پالیسی و ادارۀ عمومی طی کرده است. ادیب به حیث معاون امنیت ملی و معاون ریاست اقتصادی وزارت امور خارجه نیز ایفای وظیفه نموده است.

مجیب الرحمن کریمی مشاور مطبوعاتی شورای عالی مصالحۀ ملی، در این مورد گفت عبدالله عبدالله در خارج بود و فکر نمی کند چنین کاری صورت گرفته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا