• انتشار: ۲۹ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۴:۴۲
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 68469
پرینت

منار جام غور در خطر فرو ریختن است

ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت غور هشدار می دهند که اگر به زودی در زمینه حفاظت از منار جام در این ولایت اقدام نشود، این بازمانده و میراث جانی از بین خواهد رفت.

مسوولین در ولایت غور می گوید که منار جام در این ولایت با تهدید فرو ریختن روبرو است.

ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت غور هشدار می دهند که اگر به زودی در زمینه حفاظت از منار جام در این ولایت اقدام نشود، این بازمانده و میراث جانی از بین خواهد رفت.

به گفته این مسوولان، در ماه‌های اخیر بیشتر کاشی‌های منار جام فرو ریخته است، و پله‌های درونی آن نیز ویران شده اند.

عبدالحی، رییس اطلاعات و فرهنگ غور می گوید: «اگر سازمان یونیسکو برا ی ترمیم منار جام رسیده‌گی نکنند، ما شاهد این هستیم که این منار جام فرو می‌پاشد و این یک بدنامی بسیار بزرگی است.»

از سویی هم، شمار از فرهنگیان در غور هشدار می‌دهند که اگر به زودی در زمینه حفاظت از منار جام اقدام نشود، این بازمانده و میراث جهانی از بین خواهد رفت.

منار جام غور که یکی از کهن‌ترین منارهای خشتی جهان است، در سال ۲۰۰۲ میلادی ثبت فهرست میراث فرهنگی جهان در سازمان یونسکو شده است. با اینکه این منار همچون میراث جهانی شناخته می‌شود، اما کارهای لازم برای جلوگیری از فروریختن این بازمانده با ارزش نشده است.

نظرمحمد ثاقب، فعال فرهنگی در غور گفت: «سازمان‌های بین المللی در راستای حفاظت آبدات تاریخی و ساحات باستانی، که یونیسکو معروف‌ترین آن‌ها است، تعهداتی مبنی بر ترمیم منار جام صورت گرفت که عملی نشدند.»

این در حالیست که شماری از فعالین جامعه مدنی می‌گویند که در بیست سال گذشته برای حفاظت از منار جام هیچ کاری صورت نگرفته است.

حسن حکیمی، فعال جامعه مدنی گفت: «طی بیست سال گذشته، هیچ گونه توجه جدی که بتواند از آسیب پذیری‌های بیشتر و از تخریب و فروپاشی منار جلوگیری بکند عملی نشد. ما نگران هستیم که در زمستان پیشرو به دلیل سرازیر شدن سیلاب‌ها و حوادث طبیعی منار ارزشمند را از دست بدهیم.»

منار جام غور با ۶۵ متر ارتفاع، بیش از ۸۰۰ سال قدمت دارد. این منار خشتی در زمان سلطنت سلطان غیاث الدین غوری ساخته شده است و در هفتاد کیلومتری شهر فیروزکوه در ولسوالی شهرک غور واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.