• انتشار: 8 اکتبر 2019
  • ساعت: 14:27
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 38491
پرینت
غنی در مصاحبه با اشپیگل:

ممکن است پنج سال دیگر رئیس جمهور بمانم

غنی به اشپیگل گفت:”این به افغان‌ها بستگی دارد. علایم خوب وجود دارد که من پنج سال دیگر وقت خواهم داشت تا برای آینده افغانستان شدیداً کار کنم. اما مانند دیگران، باید منتظر نتایج نهایی بمانم.”

 آقای غنی در مصاحبه با هفته نامه دیر شپیگل گفته که تا حال ادعای پیروزی نکرده است و در تیم انتخاباتی اش نیز “فقط هیجان” وجود دارد.

وی بیان داشته:”این به افغان‌ها بستگی دارد. علایم خوب وجود دارد که من پنج سال دیگر وقت خواهم داشت تا برای آینده افغانستان شدیداً کار کنم. اما مانند دیگران، باید منتظر نتایج نهایی بمانم.”

تا کنون اعضای چندین تیم انتخاباتی به شمول معاون نخست تیم دولت‌ساز به رهبری آقای غنی ادعا کرده اند که در انتخابات پیروز اند، اما کمیسیون مستقل انتخابات گفته است که نامزدان و اعضای تیم‌های آنان نباید در مورد نتایج انتخابات پیش‌داوری کنند.

با آنهم، آقای غنی گفته اگر برنده نشود، دوباره به شغل پیشین اش، آموزگاری برخواهد گشت.

محمد اشرف غنی، گفته است هیچ گونه شمولیت طالبان در افغانستان بدون “ضمانت آهنین” قابل پذیرش نیست.

آقای غنی در پاسخ به سوالی که خط سرخ حکومت افغانستان برای شامل ساختن طالبان چه است بیان داشته”هر گونه سازگاری با طالبان باید شامل ضمانت به ارزش‌های قانون اساسی افغانستان، حقوق بشر، دموکراسی و حقوق زنان باشد. بدون این‌ها، مذاکرات بی‌معنی است. ما هیچ گونه شمولیت طالبان در حکومت یا حتی جامعه افغانی را بدون ضمانت‌های آهنین نخواهیم پذیرفت … من بدون ثبوت در زندگی‌ام به کسی اعتماد نکرده‌ام. تعهد باید با تکمیل تعهدات به میان بیاید.”

محمداشرف غنی افزود به وضوح باید گفت به طالبان تسلیم نخواهند شد و اگر طالبان به این فکرند که وارد کابل خواهند شد و تمامی پیشرفت‌های افغانستان را برگشت خواهند داد، پس آنان کاملاً اشتباه کرده‌اند.

آقای غنی بیان داشت طالبان با افزایش خشونت‌ها تلاش کردند طوری وانمود سازند که توافق صلح به معنی پیروزی آنان است و گویا نیروهای امنیتی و حکومت افغانستان شکست خورده است، اما به گفتۀ آقای غنی “افغانستان ویتنام نیست که مردم در کابل برای فرار از کشور، خود را به هلیکوپترها آویزان کنند.”

محمداشرف غنی تاکید کرد طالبان می‌توانند نقشی داشته باشند اما باید در انتخابات اشتراک کنند و باید حمایت مردم را با خود داشته باشند تا موقفی را در حکومت احراز کنند، او گفته که با شرکت در انتخابات، طالبان میزان حمایت خود را آزمایش کرده و خواهند دید که آیا در میان مردم افغانستان از حمایت قوی برخوردار اند یا نه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.