اجتماعی

ملل متحد نسبت به بروز قحطی در افغانستان هشدار داد

 صندوق جمعیت ملل متحد «UNFPA» در مورد بروز قحطی گسترده در آستانه فصل سرما در افغانستان هشدار داد.

ناتالیا کانم؛مدیر اجرایی این نهاد روز شنبه، سوم میزان در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه، وضعیت افغانستان را «وخیم» خواند.

به گفته او، دست‌کم یک سوم جمعیت افغانستان در خطر گرسنگی قرار دارند و زمستان سرد هم‌زمان با مختل شدن روند ارایه خدمات و همه‌گیری کرونا می‌تواند که وضعیت را پیچیده‌تر سازد. کانم هشدار داده است که در میان اقشار مختلف، زنان و دختران افغان، به ویژه زنان باردار با بدترین وضعیت در قحطی قریب‌الوقوع روبه‌رو خواهند شد.

مدیر اجرایی صندوق جمعیت ملل متحد گفت که با توجه به سال‌ها جنگ در افغانستان، بسیاری از زنان افغان در حال حاضر به نان‌آور خانه بدل شده‌اند و با حضور طالبان، دیگر نمی‌توانند نفقه خانواده‌شان را تأمین کنند.

او هرچند از تلاش‌ها برای رفع این بحران خبر می‌دهد، اما می‌گوید که با توجه به بسته ماندن میدان‌های هوایی به روی پروازهای بین‌المللی و خروج افراد متخصص خارجی، رسیده‌گی به این شرایط سخت است.

ناتالیا کانم با در نظرداشت موقف‌گیری اخیر رییس سازمان صحی جهان مبنی بر احتمال فروپاشی نظام صحی افغانستان، گفته است که وضعیت به یک «فاجعه کامل» بدل خواهد شد.

پیش از این انتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز از احتمال وقوع بحران انسانی در افغانستان هشدار داده بود و از کشورهای جهان خواسته بود که در جلوگیری از وقوع این بحران کمک کنند.

بیش‌تر کشورهای جهان در نشست بشردوستانه سازمان ملل متحد برای افغانستان وعده کردند که به جای درخواست ۶۰۶ میلیون دالری سازمان ملل، بیش از ۱.۲ میلیارد دالر را تا پایان سال میلادی به افغانستان کمک می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا