• انتشار: 9 آگوست 2020
  • ساعت: 12:45
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 46883
پرینت
رئیس جمهور غنی در مراسم اختتامیه لویه جرگه مشورتی برای صلح:

ملت افغان به قدری کلان است که طالبان در آن جای شوند

غنی افزود:«طالبان باید نشان دهند که از آتش‌بس سراسری ترس ندارند. خواهش لویه‌جرگه مشورتی صلح را برای تأمین آتش‌بس سراسری بپذیرند و زمینه ارائه خدمات را فراهم کنند.«

رئیس جمهور غنی در مراسم اختتامیه لویه جرگه مشورتی برای صلح گفت:«حال انتخاب به دست طالبان است. جرات کلان در جنگ نیست، در صلح است. جنگ غیر از قربانی، بدبختی و دردورنج برای ما چه آورده است؟ حال باید آن‌ها (طالبان) ثابت کنند که آیا افغانستان تنوع و اتحاد مردم را می‌پذیر را یا خیر؟»

غنی افزود:«طالبان باید نشان دهند که از آتش‌بس سراسری ترس ندارند. خواهش لویه‌جرگه مشورتی صلح را برای تأمین آتش‌بس سراسری بپذیرند و زمینه ارائه خدمات را فراهم کنند.»

رییس جمهور غنی تاکید کرد: «شما مردم‌سالاری را در عمل ثابت ساختید و این برای جهان یک مثال است.»

رییس جمهور غنی حمله بر بلقیس روشن، نماینده مردم فراه در مجلس نمایندگان در نخستین روز لویه‌جرگه مشورتی صلح را محکوم کرد و وعده داد که عامل آن را تحت پی‌گرد عدلی و قضایی قرار می‌دهد.

وی تاکید کرد قطع‌نامه این جرگه تنها «قطع‌نامه لویه‌جرگه» نیست، بلکه قطع‌نامه‌ی دولت و هر افغان است.

به گفته او، افغانستان در یک دو راهی بود و لویه‌جرگه افغانستان را از این دو راهی نجات داد.

 رییس جمهور گفت تمام منسوبان نیروهای امنیتی که به دلیل غفلت‌ وظیفه‌ای زندانی شده‌اند، رها می‌شوند.

لویه جرگه پیشنهاد رهایی زندانیان نیروهای امنیتی را به دولت داده بود که از سوی محمداشرف غنی پذیرفته شد.

رییس جمهور غنی اعلام کرد براساس فیصله لویه‌جرگه مشورتی صلح، فرمان رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان را امضا می کند.

این درحالی ست که انتظار می‌رود که پس از رهایی زندانیان طالبان، مذاکرات مقدماتی صلح بین دولت و طالبان با میزبانی قطر آغاز شود.

غنی افزود: «امروز من حکمی را امضا می‌کنم که در عمر امضا نمی‌توانستم، زیرا از صلاحیت من بالا بود. حال بر اساس اجماع و فیصله اخلاقی شما، من حکم رهایی این ۴۰۰ زندانی را امضا کرده و آن‌ها را آزاد سازم.»

غنی از جامعه بین‌المللی در مورد صلح دو وضاحت خواست: «یکی اینکه آیا کدام موافقه پنهان با طالبان دارند. گفتیم اگر کدام موافقه دیگر دارید که با مردم افغانسان شریک کنیم. جواب واضح است که کدام موافقه سری دیگری وجود ندارد. دوم اینکه آیا بالای هدف مطلوب که یک افغانستان مستقل،آزاد، دموکراتیک، متحد و واحد در صلح با خود و دنیا با ظرفیت این‌که ارزش‌‌ها و دست‌آوردهای ۱۸ ساله را حفظ کند و توسعه بدهد، هستید یا نیستید. با یک آواز پاسخ دادند که در این هدف همرای تان هستیم.»

رئیس جمهور غنی تاکید کرد: «شکی نیست که وضعیت مبهم است. ابهام موجود است و دست‌های مختلفی در کار است که افغان‌ها خودشان را جمع نکنند. اما در این هم شک نداشته باشید که اراده ملی و قوت نظام محکم است. ما در خطر انفلاق و انفجار نیستیم. ما می‌توانیم این صلح را به نتیجه برسانیم و ملت بزرگ افغانستان به اندازه‌ای بزرگ است که طالب در آن جای می‌شود. اگر فکر کنیم که ابهام و خطرها وجود ندارد، اشتباه خواهد بود. از آن‌ جهت ضرور است که که با وحدت، همآهنگی و همدلی بتوانیم تمام مشکلات را بدون کم‌و‌کاست تحلیل، جمع‌بندی و اقدام کنیم. با حرکت مشترک هر چیزی به نتیجه می‌رسد.»

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.