• انتشار: 2 ژوئن 2020
  • ساعت: 14:05
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 44773
پرینت
منابع تایید نشده

ملا هبت الله به دلیل ابتلا به کرونا درگذشته است

به تاز‌گی سه عضو ارشد طالبان در شهر کویتۀ پاکستان به شرط افشانشدن هویت‌شان به فارن پالیسی گفته‌اند احتمال مرگ آخندزاده به دلیل ابتلا به کرونا وجود دارد اما این خبر تاهنوز رسماً تأیید نشده است.

چند روزی پیش مولوی محمدعلی جان احمد، یکی از اعضای ارشد گروه طالبان تأیید کرد که ملا هبت‌الله، فرد شماره یک گروه طالبان به  ویروس کرونا مبتلا شده است.

مولوی محمد علی جان احمد در گفت‌وگویی با فارن پالیسی گفت: «رهبر ما مریض است، اما وضعیت صحی‌اش در حال حاضر خوب است.»

به تاز‌گی سه عضو ارشد دیگر این گروه در شهر کویتۀ پاکستان به شرط افشانشدن هویت‌شان به فارن پالیسی گفته‌اند که احتمال مرگ آخندزاده به سبب این بیماری وجود دارد، اما این خبر تاهنوز رسماً تأیید نشده است.

به گفته اعضای ارشد طالبان، فرد شماره یک گروه طالبان در جریان معالجه جان باخته است.

یک مقام بلندپایۀ در حکومت افغانستان گفت رهبران طالبان به شمول اعضای تیم مذاکره‌کنندۀ این گروه در دوحه به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. او به صورت مشخص از هیچ کسی نام نبرده است.

او به فارین پالیسی گفت با ابتلای رهبری گروه طالبان به ویروس کرونا، گفت‌وگوهای صلح میان دولت افغانستان و این گروه با بن‌بست مواجه خواهد شد و آتش‌بس نیز پابرجا نخواهد ماند.

آن‌عده از اعضای ارشد طالبان که تصور می‌کنند آخندزاده در گذشته است، گفته‌اند که از سه ماه به این‌سو او را ندیده‌اند و هیچ نوع پیام صوتی در این مدت از او نشنیده‌اند.

به گفته آنان، فرد شمار یک این گروه حتا در روزهای مناسبتی چون عید، پیامی برای زیردستان‌اش نداشته‌ است.

مولوی محمد علی جان احمد تنها از بستری شدن ملا هبت‌الله در شفاخانه خبر داده بود، اما از محل شفاخانه‌یی که آخندزاده در آن بستری شده، چیزی نگفته است.

او در پاسخ به پرسشی که آیا ملا هبت‌الله در یکی از شفاخانه‌های پاکستان بستری است یا خیر، به فارن پالیسی گفته است: «چرا شما تصور می‌کنید که پاکستان تنها کشوری است که او – ملا هبت‌الله – باید بستری شود؟ کشورهای قدرت‌مندتر از پاکستان اند که از ما حمایت می‌کنند. من از این کشورها نام نمی‌برم، اما کشورهایی قدرت‌مند اند.»

مقام‌ها در دولت افغانستان و غرب باور دارند که آخندزاده خیلی پیش از تاریخ نشر این خبر به ویروس کرونا دچار شده است. انتونیو گیوستوزی، استاد در دانشگاه کنیگ لندن و کارشناس امور طالبان به فارن پالیسی گفته بود که مقام‌های طالبان مبتلا شدن رهبرشان به ویروس کرونا را تأیید کرده‌اند. او به نقل از اعضای ارشد طالبان گفته بود که ملا هبت‌الله شدیداً بیمار است و در یکی از شفاخانه‌ها بستری شده است.

به گفته گیوستوزی، اعضای ارشد طالبان گفته‌اند که آخندزاده برای مداوا به روسیه رفته بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.