امنیت و جرایمسیاستِتیتر یک

ملا هبت الله آخندزاده ۲۴ مقام نام نهاد این گروه را جایگزین کرد

ذبیح الله مجاهد سخنگوی اصلی طالبان ضمن تایید این موضوع، گفته است که ملا هبت الله اخندزاده ۱۶ والی نام نهاد را تبدیل کرده است و هشت مقام ولایتی این گروه به شمول مسئول اکمالات سلاح طالبان برای حملات به شهرها را نیز جایگزین کرده است.

ملا هبت الله اخندزاده پس از اینکه ملا اختر منصور رهبر پیشین گروه طالبان در یک حمله جنگنده نیروهای آمریکایی کشته شد، به عنوان رهبر این گروه انتخاب شد.

از سویی دیگر، پس از اینکه گزارش های مرگ ملا محمد عمر بنیانگذار رهبر طالبان تایید گردید، این گروه با اختلافات درونی شدیدی بر سر تعیین رهبری جدید مواجه شد که باعث ضعف این گروه گردید.

در همین حال، برخی مقامات ارشد گروه طالبان می گوید که اقدام جدید ملا هبت الله اخندزاده برای جایگزین کردن والیان نام نهاد این گروه، به تقویت ملا اخندزاده می انجامد، گرچه این موضوع در ولایت هلمند که از مهمترین ولایت ها برای طالبان محسوب می شود، تاثیری تاکنون به دنبال نداشته است.

ولایت هلمند در جنوب کشور که بیشتر مناطق آن تحت کنترول طالبان است، منبع درآمد خوبی برای این گروه بوده است. اما برخی منابع طالبان می گویند که ملا آخندزاده همانگونه که ملا منصور بر هلمند نفوذ داشت، او ندارد.

یک مقام ارشد طالبان در این زمینه گفته است: “ملا هبت الله آخندزاده به دنبال آنست تا موقعیت و قدرتش را تثبیت کند، اما ظاهرا بسیار محتاطانه پیش می رود.”

“حملات چشمگیر”

لیست ۲۴ مقام نام نهاد طالبان توسط ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان و دو مقام دیگر این گروه در قطر و افغانستان نیز تایید شده است.

نام برخی از افراد در لیست جدید طالبان نشان دهنده سلسله مراتبی بودن این گروه می باشد. برای مثال، مسئولیت اکمال سلاح طالبان به یک تن از فرماندهان این گروه به نام «علاءالدین آغا» رسیده است. علاءالدین آغا پیش تر مسئول آموزش شبه نظامیان این گروه بود.

یک مقام طالبان که خارج از افغانستان است، می گوید: “علاءالدین آغا مسئولیت تامین سلاح برای راه اندازی حملات بزرگ و چشمگیر را بر عهده خواهد داشت.”

اما در میان لیست تازه طالبان، هیچ تغییری در اعضای شورای رهبری این گروه و ولایت هلمند دیده نمی شود.

این مقام طالبان می افزاید که روابط میان ملا اخندزاده و «منان آخند» والی نام نهاد طالبان برای ولایت هلمند تیره بوده است.

اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان هر گونه ناهماهنگی میان سران طالبان را رد می کند و می گوید که جایگزین کردن مقامات در این گروه امری عادی می باشد.

او گفت: “این کاملا عادی است، و رهبری طالبان هر از گاهی تغییراتی انجام می دهد.”

یک مقام دیگر طالبان گفته است که یکی از موفقیت های ملا آخندزاده، تعیین «ملا باز محمد» به عنوان والی نام نهاد این گروه برای ولایت وردک بوده است.

باز محمد یکی از سران طالبان بود که به مخالفت علیه ملا اختر منصور رهبر پیشین این گروه برخاسته بود.

این مقام طالبان در این خصوص گفته است: “ملا باز محمد بسیار شخص مهمی است. باز محمد از قوم «نورزی»، (قومیت هبت الله اخندزاده) است، و بازگشت او می تواند به تقویت جایگاه هبت الله آخندزاده منجر شود.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا