سیاست

مقام پیشین هند: استقلال برای افغانستان مهم است؛ خورشید غروب کرده اما داستان تمام نشده است

ام ج اکبر، عضو پارلمان هند معتقد است پس از خروج امریکا و ناتو از افغانستان این پیام به دنیا مخابره شد که امریکا حاضر نبود با کسی بایستد.

وی که در کنفرانس «افغانستان در کانون توجه کشورهای آسیای میانه و مرکزی» سخن می گفت افزود پس از خروج امریکا از افغانستان موضوع اوکراین شروع شد و این دو رویداد نشان داد که ناتو و امریکا با هیچ کسی نمی ماند و استقلال برای افغانستان و اوکراین مهم و حیاتی به شمار می رود.

وی تاکید کرد استقلال تجمل نیست بلکه مسئولیت است.  

به گفته اکبر، “چیزی که نیاز است تعادل در قدرت است، تعادل در تمام زمینه ها.”

اکبر افزود زنان افغانستان از حاشیه به متن آمده اند.

وی گفت: «ناتو و امریکا افغانستان را ترک کردند و اکنون نیاز است بین اوکراین و کابل تفاوت قائل شد. رئیس جمهور رحمان که اکنون پدر استقلال تاجیکستان قلمداد می شود مسئول تامین امنیت این کشور نیز به شمار می رود. وقتی به حادثه تروریستی یازده سپتامبر فکر می کنیم، با حمله به برج های دوقلو شروع شد، اما آن زمانی شروع شد که نیروهای طالبان دوباره بر افغانستان مسلط شدند. جنگ جهانی اول دلیل جنگ جهانی دوم بود.»

جنگ جهانی دوم به صورت جنگ سرد ظاهر شد و جنگ سرد “تروریزم” را خلق نمود. این در حالی است که مشکل جنگ جهانی اول می بایست در زمان خودش حل می شد. بسیاری از مشکلات کنونی در مشکلات حل نشده گذشته ریشه دارد.

اکبر گفت: «ببینید، دوشنبه در سال ۱۹۸۵ یک قریه بود اما اکنون یک شهر توسعه یافته با یک ملت توسعه یافته به شمار می رود و این ثمره استقلال است. جاپان و جرمنی در آینده پیشگام خواهند بود. جرمنی در جنگ جهانی دوم اشغال نظامی شد اما امروز جرمنی و جاپان ملت های لیبرال دموکرات هستند.»

نظم نوین جهانی خواستار تساوی برای تمامی ملت هاست. خورشید امروز افغانستان غروب کرده اما داستان تمام نشده است. بار دیگر آینده ای روشن برای افغانستان متصور هست.  

باید گفت سمینار بین المللی «چارچوب تعامل: افغانستان در کانون توجه کشورهای آسیای میانه و مرکزی» از سوی دانشگاه ملی تاجیکستان و انستیتوت هندی مدیریت در روزهای چهارم و پنجم مارچ سال جاری میلادی برگزار شد.

رئیس جمهور تاجیکستان نیز یک پیام ویدئویی در مورد اوضاع افغانستان به این کنفرانس ارسال نمود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا