اجتماعیدیدگاه ها

مقام پیشین بریتانیا: غرب صدمات فاجعه باری به افغانستان وارد کرده و آبروی خود را برده است

دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه پیشین بریتانیا، می گوید غرب با تحمیل سیاست گرسنگی بر افغانستان صدمات فاجعه باری به این کشور وارد کرده و آبروی خود را برده است.

میلیبند که اکنون ریاست اجرایی کمیته بین المللی نجات را برعهده دارد تلاش می کند دولت بایدن و بانک جهانی را به آزاد سازی دارایی های بلوکه شده افغانستان برای کمک به حل بحران انسانی و اقتصادی در افغانستان متقاعد سازد.

به نقل از گاردین، میلیبند گفت متوجه نمی شود چرا فوریت آزاد سازی دارایی های بلوکه شده افغانستان درک نشد و ای مساله به سرعت به سوی بدتر شدن حرکت کرد.

وزیر امور خارجه پیشین بریتانیا افزود اینکه سازمان ملل در کنفرانس تعهد خود در ماه آینده تقاضای چهار میلیارد دالر کمک به افغانستان را کرده است عمق بحران را نشان می دهد. تقاضای کمک برای افغانستان در سال آینده احتمالا به ده میلیارد دالر می رسد.

این در حالی ست که بر پایه برخی گزارشات بانک جهانی در نشست ماه مارچ خود قرار است ۱٫۳ میلیارد دالر از دارایی های بلوکه شده افغانستان را آزاد کند.

دیوید میلیبند در عین حال تاکید کرد کاری که غرب و امریکا می کند اوضاع را برای طالبان بدتر نمی سازد بلکه اوضاع مردم افغانستان را وخیم می سازد. این کار طالبان را مجازات نمی کند و این مردم عادی افغانستان هستند که بهای صلح را پرداخت می کنند.

وی افزود برای کمک به مردم افغانستان برای زنده ماندن در زمان باقی مانده از زمستان می بایست روی چهار مساله کار شود:

اول اینکه پولی برای پرداخت معاشات وجود ندارد. برخی معلمان و پرسنل شفاخانه ها از ماه اپریل سال گذشته میلادی تاکنون معاش دریافت نکرده اند و این وضعیت باید تغییر کند.

تحریم های امریکا تاثیر منفی بر فعالیت های تجاری در افغانستان گذاشته است و واردکنندگان نگران مسدود شدن کالاهای خود به دلیل تحریم می باشند.  

از سویی هم مشکل نقدینگی وجود دارد و سیستم بانکی مختل شده است و کسی توان پرداخت برای واردات را ندارد.

مساله چهارم فقدان نیروی متخصص در بانک مرکزی افغانستان است؛ تمام متخصصین و کارمندان باتجربه از افغانستان گریخته اند.

تمام این چهار مشکل می تواند سوای از موضوع به رسمیت شناختن طالبان حل شود.

آقای میلیبند تاکید کرد برای حل بحران انسانی در افغانستان تنها کمک های انسانی نمی تواند راه گشا و کافی باشد و اقتصاد افغانستان باید فعال گردد.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا