سیاستِتیتر یک

مقام های پاکستانی: فرمانده ارشد تحریک طالبان پاکستان در افغانستان کشته شد

رسانه های پاکستانی امروز (دوشنبه ۱۷ اسد) به نقل از مقام های این کشور گزارش کرده اند که «عمر خالد خراسانی» یک تن از فرماندهان ارشد تحریک طالبان پاکستان در ولایت برمل ولایت پکتیکا در شرق افغانستان در نتیجه  انفجار یک ماین کنار جاده ای کشته شده است.

براساس گزارش ها، در این انفجار سه تن از همراهان عمر خالد خراسانی نیز کشته شده اند.

تاکنون مسئولیت این انفجار را کسی بر عهده نگرفته و طالبان افغانستان نیز اظهار نظری در این خصوص نکرده اند؛ اما طالبان پاکستانی، ماموران استخباراتی پاکستان را مسئول این قتل عنوان کرده است.

مرگ این فرمانده ضربه سنگینی به تحریک طالبان پاکستان خوانده شده است.

عمر خالد خراسانی در حالی کشته می شود که تحریک طالبان پاکستان با حکومت پاکستان در یک آتش بس موقت سه ماهه بسر می برد و هنوز مشخص نیست که کشته شدن این فرمانده ارشد طالبان پاکستانی تاثیری روی آتش بس می گذارد و یا خیر.

تحریک طالبان پاکستان از ۱۴ سال پیش بدین سو با تاکید بر اجرای قوانین اسلامی در این کشور و آزادی اعضای خود از زندان های حکومت پاکستان و کاهش حضور نظامی پاکستان در مناطق قبایلی نشین، شورش هایی را در این کشور راه انداخته است.

نام اصلی عمر خالد خراسانی، «عبدالولی» است که با نام مستعار عمر خالد خراسانی فعالیت می کرد. او موسس گروه شبه نظامی «جماعت الاحرار» در سال ۲۰۱۴ است که بعدا به تحریک طالبان پاکستان پیوست.

گروه او در سال ۲۰۱۶ توسط امریکا به عنوان یک گروه تروریستی معرفی شد. ایالات متحده همچنین برای اطلاعات در مورد خراسانی تا سه میلیون دالر جایزه تعیین کرده بود.

در همین حال رحمت الله نبیل رئیس اسبق اداره امنیت ملی کشور مسئولیت این قتل را به دوش پاکستان گذاشته و گفته است «حالا هر همسایه و کشور بیرونی به افغانستان تجاوز و مخالفان شان را می کشند، اما رهبران طالبان رد می کنند.»

این فرمانده ارشد تحریک طالبان پاکستان در حالی در شرق افغانستان کشته می شود که روز یکشنبه هفته گذشته نیز، ایمن الظواهری رهبر گروه القاعده توسط پهبادهای امریکایی در منطقه «شیرپور» شهر کابل کشته شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا