• انتشار: 1 آگوست 2015
  • ساعت: 15:50
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 1336
پرینت
کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی:

مقام های بلند پایه کمیسیون های انتخاباتی توسط قانون انتخاب می شوند

صدیق الله توحیدی، معاون کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی گفت: بعد از این، تعیین یا برکناری کمیشنران کمیسیون های انتخاباتی بر اساس قانون و میکانیزم های خاص صورت خواهد گرفت.

آقای توحیدی امروز (یکشنبه) در یک نشست مطبوعاتی در کابل اظهار کرد که بر اساس اصلاحات جدید کمیسیون اصلاحات انتخاباتی، از این پس مقام های دولتی در انتخاب یا برکناری مستقیم کمیشنران و مدیران ارشد کمیسیون های انتخاباتی دست نخواهند داشت.

معاون کمیسیون اصلاح انتخاباتی عزل و نصب اعضاء و مدیران ارشد توسط رئیس جمهوری و رئیس اجراییه را یک تجربه ناکام عنوان کرد.

او افزود: ما گزینه های مختلفی داریم که سعی شود تا کمیشنران کمیسیون های انتخاباتی بصورت آزاد و منصفانه بعد از بررسی های دقیق انتخاب شوند.

توحیدی تصریح نمود، که قانون انتخابات دارای خلاهایی است و نیازمند اصلاحات دقیق است، که اکنون کمیته های کاری این کمیسیون آنرا بررسی می کند.

از سویی هم مسوولان این کمسیون به مردم اطمینان می دهند که اصلاحات در قوانین و نظام انتخابات فراگیر و بر اساس نظریات و مشوره های مردم، نهادهای مدنی و احزاب سیاسی خواهد بود.

شاه سلطان عاکفی، رئیس کمیسیون اصلاحات نظام انتخاباتی، با اشاره به ملی بودن پروسه انتخابات می گوید که اصلاحات در این زمینه نیز بر اساس مشوره و نظریات مردم در بخش های مختلف کشور صورت خواهد گرفت.

او هم چنان یاد آور شد که اعضای این کمیسیون تا اکنون با دسته های مختلف مردم دیدار کرده و در روزهای آینده برای مشورت با مردم و نهاد مدنی به ولایات نیز سفر خواهند کرد.

او هم چنان یادآور شد که کمیسیون هفته قبل با نماینده ویژه بارک اوباما برای افغانستان و پاکستان، ملاقاتی داشته است که طی این ملاقات نماینده ویژه رئیس جمهوری امریکا برای افغانستان و پاکستان، حمایت خود را از این کمیسیون اعلام کرده است.

او افزود: ما در برگزاری انتخابات هم در راستای مشورتی و تخنیکی هستیم و هم در زمینه لوژیستیکی و مالی نیازمند کمک های جهانی می باشیم.

رییس این کمسیون اطمینان می دهد که بر اساس تهعد رهبران حکومت وحدت ملی، فیصله های این کمسیون مورد حمایت و تطبیق قرار خواهد گرفت.

همزمان نماینده سازمان ملل متحد در ترکیب این کمیسیون نیز اطمینان داد که کار این کمیسیون نتیجه موثری در پی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.