• انتشار: 20 آوریل 2017
  • ساعت: 16:52
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 20212
پرینت

مقام های امریکایی: در ساحه “مادربم‌ها” جنگ جریان دارد

مقام های ارتش امریکا می گویند که در منطقه ای که “مادربم‌ها” انداخته شده، جنگ با تروریستان جریان دارد و به این دلیل دسترسی به این منطقه ممکن نیست.

ایالات متحده امریکا به روز پنجشنبه گذشته (۱۳ اپریل ۲۰۱۷) بزرگترین بمب غیر هسته یی خود را که به آن “مادر همه بمب ها” می گویند، بر ولسوالی اچین ولایت ننگرهار پرتاب کرد. پنتاگون گفت که با این بمب یک مرکز گروه تروریستی داعش هدف قرار داده شد.

از آن زمان به بعد این سوال همواره مطرح می‌گردد که آیا استفاده از همچو بمب بزرگی لازم بوده است. شمار زیادی، به شمول حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان در برابر این مسأله واکنش شدیدی نشان داده و از حکومت افغانستان و همچنان ایالات متحده امریکا به شدت انتقاد کرده اند.

ویلیم سالوین، سخنگوی ناتو گفته است که نیروی امریکایی هنوز هم در منطقه به عملیات خود ادامه می دهد.

سالوین به خبرگزاری رویترز گفته است: «دسترسی به منطقه محدود شده است، زیرا آنجا ساحه جنگ است … ما در جنگ در برابر دشمن قرار داریم.» این سخنگوی اردوی ایالات متحده افزوده است که کشور اش متیقن است که از اثر این بمب به افراد ملکی آسیبی نرسیده است.

اما تا کنون یک تحقیق مستقل در آن منطقه صورت نگرفته است. در همین حال برخی از مقامات افغان در رابطه با مؤثریت بمب از کمبود معلومات کافی شکایت کرده اند. یک مقام ارشد نظامی افغانستان گفته است: «ما در گذشته و حالا نیز در تاریکی قرار داده شده ایم و تا کنون نتوانسته ایم به منطقه ای که بمب پرتاب شده است، برویم.»

این مقام علاوه کرده است: «ما خود نیز نمی‌دانیم که این “مادر بمب ها” چه پیامدی داشته است.»

شماری از وزیران شورای امنیت ملی افغانستان به رئیس جمهور افغانستان اظهار نگرانی کرده اند که از این عدم معلومات دهی امریکاییان در مورد پرتاب بمب، مبادا گروه داعش یا “دولت اسلامی” سود ببرد. این گروه پس از پرتاب بمب نیز به نشرات رادیویی خود در منطقه ادامه داده و از طریق آن ادعا کرده است که: «ما از اثر این بمب تلفات نداده ایم. ما در راه خدا می جنگیم که بسیار قوی‌تر از این بمب است.»

سالوین در مورد آن ادعای حکومت افغانستان چیزی نگفت که در آن از کشتن شدن ۹۶ تن در اثر این بمب سخن گفته شده است. این سخنگوی اردوی ایالات متحده گفته است: «بررسی ما جریان دارد.»

سالوین یادآور شده است که این بمب بسیاری از تونل های گروه “دولت اسلامی” را تخریب نموده و به ساختمان های نزدیک خسارات زیاد وارد کرده است. او همچنان گفته است که نیرو های امریکایی حالا تونل های باقیمانده و تخریب ناشده این گروه تروریستی را بمب‌گذاری می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.