سیاست

مقام نظامی پیشین: افراد وابسته به طالبان تحت نام «قطعه واکنش به بحران» به ناروی منتقل شدند

جنرال غلام داوود تره خیل اولین فرمانده «قطعه واکنش به بحران» می گوید در جریان عملیات تخلیه شهروندان خارجی و افغان های آسیب پذیر، شمار زیادی از افراد وابسته به طالبان از افغانستان خارج شده اند و آنهایی که باید خارج می شدند همچنان در کابل گیر مانده اند.

براساس گزارش روزنامه «آفتن پوستن» ناروی/ نروژ جنرال غلام داوود تره خیل در نامه ای به وزارت دفاع ناروی ضمن انتقاد از نحوه انجام عملیات تخلیه نوشته است که در جریان این عملیات شماری از افراد وابسته به طالبان نیز از افغانستان خارج شده اند.

قطعه کماندوهای واکنش به بحران یا قطعه مبارزه با تروریسم در سال ۲۰۱۴ تشکیل و توسط نیروهای آمریکایی ها و بعد توسط ناوری آموزش داده می شدند.

جنرال غلام داوود تره خیل در نامه اش گفته است یکی از افرادی که در تهیه لیست نیروهای «قطعه واکنش به بحران» برای تخلیه از افغانستان نقشی کلیدی داشت، بجای آنکه نام این نیروها را بدهد، لیستی از اقوام و دوستان خود را آماده کرده بود و آنها خارج شدند.

روزنامه آفتن پاستن ناروی علاوه می کند که شماری از افرادی که در این عملیات از افغانستان انتقال یافتند، رابطه ای بسیار ضعیف با این قطعه کماندوها داشته و یا در لیست سیاه همین قطعه بوده است.

منبع می افزاید که افرادی که در لیست سیاه کماندوهای قطعه واکنش به بحران بودند، قبلا توسط همین قطعه دستگیر شده بودند و یا براساس اطلاعات مقامات پیشین افغانستان با طالبان ارتباط داشتند.

قطعه واکنش به بحران دولت پیشین در عموم ظاهر نمی شدند؛ آنها هنگام بروز هر گونه بحران به منطقه اعزام می شدند

در همین حال اما، «اشتاین کواروینگ» سخنگوی نیروهای مسلح کشور ناروی این گزارش را رد می کند و می گوید: «امکان ندارد که ما افراد وابسته به طالبان را به ناروی انتقال داده باشیم. ما در میدان هوایی کابل هنگام اجرای عملیات تخلیه، پروسه خوبی برای شناسایی افراد قطعه واکنش به بحران افغانستان داشتیم.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا