• انتشار: ۲۷ میزان ۱۳۹۹
  • ساعت: ۱۰:۲۸
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 49766
پرینت

مقام سازمان ملل: اعضای ارشد و صدها جنگجوی القاعده هنوز در افغانستان حضور دارند

یک مقام ارشد سازمان ملل برخلاف ادعای امریکا و مقامات افغان که از نابودی القاعده در افغانستان سخن می گویند، مدعی ست صدها جنگجو و اعضای ارشد القاعده همچنان در افغانستان حضور دارند.

ادموند فیتون-براون، هماهنگ کننده تیم نظارت سازمان ملل متحد از داعش، القاعده و طالبان روز جمعه هشدار داد اعضای ارشد و صدها جنگجوی القاعده هنوز هم در افغانستان حضور دارند. آقای براون در سخنرانی مجازی در مورد آینده افغانستان گفت: «ایمن الظواهری [رهبر القاعده] همچنان با طالبان ارتباط دارد. طالبان در جریان مذاکره با امریکا به صورت مرتب با القاعده مشورت می‌کرده اند و آنان تضمین های غیر رسمی برای ارج روابط تاریخی با القاعده را ارایه می‌داده اند.

با این حال این مغایر با توافق نامه امریکا و طالبان که در ماه فبروری در دوحه امضا شد، می باشد. در این توافق آمده است طالبان باید همه روابط خود را با گروه های تروریستی، از جمله القاعده قطع کنند.

هشدار فیتون-براون جدید نیست زیرا براساس گزارش سازمان ملل در ماه جولای، این گروه به طور مخفیانه در ۱۲ ولایت افغانستان فعال است و احتمالا فرماندهی ۴۰۰ تا ۶۰۰ جنگنده را دارد. در همین مقامات افغان ادعاها مبنی بر وجود تهدید القاعده در کشور را رد کرده اند. ضیا سراج سرپرست امنیت ملی در ماه می گفت: «طالبان سعی می کنند بیش از گذشته از این گروه ها و سازمان ها در جنگ در افغانستان استفاده کنند.»

صدای امریکا نیز گزارش داد کشورهای عضو سازمان ملل متحد نسبت به حمایت مسلحانه اضافی از گروه القاعده در شبه قاره هند (AQIS) هشدار داده است. گفته می شود این گروه ها ۱۵۰ تا ۲۰۰ جنگجوی در ولایت های نیمروز، هلمند و قندهار دارند. براساس این گزارش و به نقل از مقامات ضد هراس افگنی جهانی و افغانستان تهدیدها روبه رشد است. این در حالی است شماری از مقام های امریکایی و افغان می گویند القاعده در حال محو شدن است.

مایک پومپیو وزیر امور خارجه امریکا اخیرا گفته است کمتر از ۲۰۰ جنگجوی القاعده در افغانستان باقی مانده است. کریستوفر میلر  مدیر مرکز ملی مبارزه با تروریسم اما چند روز بعد در شهادت کتبی خود به کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان امریکا گفت حضور القاعده در این کشور به ده‌ها جنگحوی کاهش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.