- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

مقام سابق پنتاگون: سفر رئیس آی اس آی نشان می دهد طالبان دست نشانده اوست

گزارش ها حاکی از آنست که برخی اعضای ارشد طالبان بر سر این موضوع که ساختار سیاسی جدید افغانستان چگونه باشد و یا چه کسی در راس قدرت و با اختیارات بیشتری قرار بگیرد با هم به اختلاف خورده اند به حدی که این اختلافات به درگیری های مسلحانه نیز انجامیده است.

«مایلک روبین» تحلیلگر شناخته شده اندیشکده «آمریکن انترپرایز» و مقام سابق پنتاگون می گوید که سفر غیرمنتظره و اضطراری جنرال فیض حمید رئیس آی اس آی پاکستان به کابل آن هم در زمانی که گروه طالبان برای ترسیم نظام سیاسی جدید با یکدیگر به مشکل خورده اند، نشان می دهد که طالبان دست نشانده آی اس آی است.

گروه طالبان از زمانی که کابل را به تصرف خود در آورده است چندین بار اعلام کرده که به زودی ساختار نظام سیاسی جدید را اعلام می کند که اما هر بار به تعویق افتاده است.

براساس گزارش ها، دلیل این به تعویق افتادن اختلافی است که میان شبکه حقانی و سران طالبان بر سر تقسیم قدرت بوجود آمده است.  

مایلک روبین با اشاره به وجود این اختلاف می گوید واضح است که شبکه حقانی و بسیاری از شاخه های انشعابی طالبان ملا هبت الله آخندزاده را به عنوان رهبر خود قبول ندارند.

او می افزاید که آنها هیچ سند رسمی برای گماشتن ملا هبت الله آخندزاده به عنوان رهبر عالی امارت اسلامی طالبان ندارند.  

وی علاوه می کند که “این تعویق همچنین سبب شده تا تلاش های ملا عبدالغنی برادر برای تبدیل شدن به یک شخصیت سیاسی در کابل تحت الشعاع قرار بگیرد. تعویق در اعلام ساختار سیاسی جدید شاید مبین بحران بیشتری میان گروه باشد؛ اینجاست که رئیس آی اس آی وارد کابل می شود.”

مایکل روبین می گوید با سفر اخیر جنرال فیض حمید به کابل برای رفع مشکل بوجود آمده، دست داشتن پاکستان در سقوط دولت افغانستان بر ملا شد.

او می گوید: “حالا که دست جنرال فیض حمید در سقوط دولت افغانستان رو شده و دیده می شود که طالبان دست نشانده فیض حمید است، سوال برای سیاست مداران آمریکا باقی می ماند که چرا باید کسی برای مذاکره و یا به رسمیت شناختن طالبان تلاش کند.”

مایکل روبین گفت: “شاید یکی از بهترین کارها برای واشنگتن این باشد که جنرال فیض حمید را به عنوان یک تروریست اعلام کند و سازمانی که تحت اداره او است را نیز یک نهاد تروریستی اعلام کند زیرا او و سازمان تحت اداره اش مدت های طولانی است که از مردم افغانستان قربانی می گیرد.”