• انتشار: ۲۱ سرطان ۱۳۹۹
  • ساعت: ۱۱:۰۱
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 45646
پرینت

مقام ارشد طالبان: استخبارات افغانستان در پشت پرده ادعای همکاری روسیه با طالبان قرار دارد

یکی از اعضای ارشد دفتر سیاسی طالبان در قطر گفت استخبارات افغانستان برای نگه داشتن نیروهای خارجی در این کشور در پشت پرده همکاری روسیه با طالبان برای کشتن نیروهای امریکایی قرار دارد.

یک مقام ارشد طالبان شامگاه جمعه در مورد انتشار گزارش اخیر نیویورک تایمز در مورد همکاری طالبان و روسیه برای کشتن نیروهای آمریکا گفت: اطلاعات افغانستان پشت رسوایی گزارش روسیه قرار دارد. 

«خیرالله خیرخواه» که سالیان قبل در تبادل با یک سرباز آمریکایی از زندان گوانتامو آزاد شد در مصاحبه اختصاصی با شبکه الجزیره گفت: استخبارات افغانستان در حال توطئه برای نگهداشتن نیروهای خارجی در کشور است. 

خیرخواه که هم اکنون یکی از مقامات دفتر سیاسی طالبان در دوحه قطر است، گزارش منتشر شده مبنی بر همکاری طالبان با روسیه برای کشتن نیروهای آمریکا در افغانستان را تکذیب کرد. 

خیرخواه همچنین در مورد ادامه خشونت‌ها در افغانستان گفت: طالبان مخالفت حملات صورت گرفته علیه بیمارستان‌ها و مراسمات خاکسپاری است. 

طبق ادعای خیرخواه، دولت افغانستان مسئول کشته شدن مردم بی‌گناه است. 

مسئول دفتر سیاسی طالبان در دوحه تاکید کرد که طالبان آماده آغاز مذاکرات میان افغان است به شرط آنکه کابل ۵ هزار زندانی این گروه را آزاد کند. 

به دنبال ادعای روزنامه نیویورک تایمز در مورد همکاری روسیه با طالبان برای حذف نیروهای آمریکایی در افغانستان، دمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد: گزارش روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز مبنی بر همکاری مخفیانه روسیه با گروه طالبان کذب و بی‌اساس است. 

پسکوف افزود: سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا که به ضربه زدن به رئیس جمهور خود ادامه می‌دهند باید به اظهارات او در این باره نیز توجه کنند. 

روزنامه نیویورک تایمز در ماه گذشته نوشت که یک واحد تجسسی روسیه گروه طالبان را تشویق به حمله به نظامیان ائتلاف آمریکایی در افغانستان کرده است. 

به نوشته این رسانه آمریکایی، روس‌ها برای کشتن سربازان آمریکایی در افغانستان پاداش نقدی تعیین کرده‌اند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.