• انتشار: 29 جولای 2020
  • ساعت: 12:18
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 46346
پرینت

مقام ارشد سازمان ملل: توسعه ارتباط منطقه ای می تواند افغانستان را از بحران نجات دهد

یک عضو ارشد سازمان ملل گفت بهبود روابط تجاری وضعیت برد-برد را برای افغانستان و همسایگان آن به میان می‌آورد.

یک مقام ارشد سازمان ملل متحد می‌گوید بهبود ارتباط منطقه‌یی برای تجارت، می‌تواند افغانستان را از بحران نجات دهد.

عبدالله الدرباری، نمایندۀ یوان‌دی‌پی در افغانستان این موضوع را از طریق نشست خبری مجازی مرتبط با راه‌اندازی برنامه ای با عنوان «افغانستان: ارزیابی تاثیر اقتصادی – اجتماعی ویروس کرونا» بیان کرد.

او گفت بهبود روابط تجاری وضعیت برد-برد را برای افغانستان و همسایگان آن به میان می‌آورد.

او در این گفت‌وگو تعهد سپرد که کشورهای منطقه را در این زمینه متقاعد کند.

بررسی‌ها حاکی از کاهش ۶٫۲۵ درصدی تولید ناخالص داخلی در نتیجۀ تاثیرات اقتصادی جهانی و منطقه‌یی در سال ۲۰۲۰ است، در حالی که پیش از همه گیری ویروس کرونا پیش‌بینی ها از رشد ۳ درصدی حکایت داشت. برآوردها نشان می‌دهد میزان فقر نیز حدود ۱۳ درصد افزایش یافته و از ۵۵ درصد به ۶۸ درصد برسد.

یک برنامۀ حمایتی شش ماهه که تنها بزرگ‌سالان یا تمام شهروندان را پوشش دهد، به ترتیب نیازمندی تولید ناخالص داخلی، ۶ تا ۱۳ درصد است که به نظر می‌‎رسد چنین چیزی از توانایی حکومت فراتر است.

در مطالعۀ که از سوی یو‌ان‌دی‌پی انجام شده، چندین سناریو در مورد تاثیرات کووید-۱۹ و مسیرهای بالقوه برای بهبود وضعیت پیش‌بینی شده است.

روند کنونی میزان ابتلا به «میزان انتقال بیماری در حد متوسط» ارجاع داده می‌شود که توسط وزارت صحت عامه در ماه اپریل سال جاری میلادی تعریف شده است که بر اساس آن، برای پاسخ‌گویی و مبارزه با پاندمی، به ۲۵۰ میلیون دالر نیاز است. با این حال، ممکن است پس از گسترش ویروس این مقدار پول، برای مبارزه با ویروس دیگر بسنده نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.