• انتشار: 28 سپتامبر 2020
  • ساعت: 16:58
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 49058
پرینت

مقامات عراق برای ممانعت از خروج سفیر امریکا از بغداد تلاش می کنند

دیدار و گفتگوی مشاور امنیت ملی عراق با سفیر آمریکا در بغداد در حالی انجام شده است که صبح روز دوشنبه اخبار ضد و نقیضی از احتمال خروج سفیر آمریکا در بغداد و رفتنش به کنسولگری آمریکا در اربیل منتشر شده بود.

مقام‌های عراقی به دنبال هشدارهای آمریکا برای بستن سفارت خود در بغداد، تحرکات گسترده‌ای را برای ممانعت از هرگونه اقدام واشنگتن آغاز کردند.

در این راستا قاسم الأعرجی، مشاور امنیت ملی عراق روز دوشنبه میزبان ماتیو تولر، سفیر آمریکا در عراق بود تا با این دیپلمات آمریکایی گفتگو کند.

دفتر مشاور امنیت ملی عراق بدون اشاره به جزئیات این دیدار اعلام کرد که آقای تولر در گفتگوی خود با این مقام عراقی بر تداوم حمایت واشنگتن از دولت بغداد در زمینه‌های امنیتی و مقابله با تروریسم و همچنین عبور از بحران‌های کنونی تأکید کرده است.

دیدار و گفتگوی مشاور امنیت ملی عراق با سفیر آمریکا در بغداد در حالی انجام شده است که صبح روز دوشنبه اخبار ضد و نقیضی از احتمال خروج سفیر آمریکا در بغداد و رفتنش به کنسولگری آمریکا در اربیل منتشر شده بود.

پیش از این برخی رسانه‌های عربی از تماس‌های برهم صالح، رئیس جمهور، مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر و محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق با مقام‌های آمریکایی از جمله سفیر این کشور در بغداد برای مهار موضع واشنگتن برای انتقال سفارت این کشور خبر داده بودند.

برخی تحلیلگران سیاسی معتقد هستند که بسته شدن سفارت آمریکا در بغداد به معنای احتمال حمله نظامی این کشور به مقر شبه نظامیان عراقی طرفدار ایران است.

سفارت آمریکا در بغداد در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که در کنار انتقال تجهیزات جدید برای حفاظت از ساختمان سفارت شان، اقدام هایی را درباره هشدار سریع و رزمایش‌های فوق العاده انجام خواهد کرد.

همزمان روسای سه قوه عراق در نشستی با بررسی آخرین تحولات کشورشان بر منحصر کردن سلاح در دست دولت، حفاظت از هیأت‌های دیپلماتیک تأکید کردند.

آنان شامگاه یک‌شنبه در بیانیه مشترکی اعلام کردند گروه‌هایی که با اقدام‌هایشان به امنیت و حاکمیت ملی عراق لطمه می‌زنند کشور را در جهت خطرناکی سوق می‌دهند.

روسای سه قوه عراق همچنین تأکید کردند که هدف قرار دادن مراکز و مقرهای غیرنظامی و نظامی، ترورها و آدم ربایی ها، به منزله هدف قرار دادن حاکمیت عراق است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.