• انتشار: 2 اکتبر 2019
  • ساعت: 08:08
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 38302
پرینت
ریاست اجرایی:

مقامات عدلی باید اظهارات تهدید آمیز مسلمیار را پیگیری کنند

ریاست اجرایی؛ هشدار اخیر رییس مجلس سنا علیه مسوولان کمیسیون‌های انتخاباتی را تهدیدآمیز خواند و از فضل‌هادی مسلم‌یار خواست اخطار خود را هرچه سریع‌تر پس گرفته از کمیسیون‌ها معذرت خواهی کنند.

ریاست اجرایی همچنین به مقام‌های عدلی و قضایای کشور هدایت داد چنین تهدیدها علیه مسوولان کمیسیون‌ها را مورد بررسی و پیگیری قراردهند و با عاملان تهدیدها برخورد قانونی نمایند.

در اعلامیه ریاست اجرایی آمده:” در ویدیویی که امروز در رسانه‌های اجتماعی دست به دست می‌گردد آقای فضل‌هادی مسلمیار رییس مجلس سنا مسوولین کمیسیون‌های مستقل انتخابات را که اعلان کرده‌اند آرای بدون بایومیتریک در انتخابات قابل اعتبار نیست را تهدید می‌کند که به زور و سر پدر آنان آرای بدون بایومیتریک را می‌قبولاند.”

اعلامیه افزوده:”ریاست اجراییه این سخنان غیرمسوولانه و تهدید آمیز را علیه مقامات و منسوبین کمیسیون‌های مستقل انتخابات محکوم می‌کند. هیچ‌کس حق تهدید کمیسیون‌ها، مسوولین و کارمندان این نهادها را ندارد. آقای مسلم‌یار باید این اخطار خود را هرچه سریع‌تر پس بگیرد و از کمیسیون‌ها معذرت بخواهد.”

در اعلامیه آمده:”همچنان به مقامات عدلی و قضایای کشور هدایت داده می‌شود تا چنین تهدیدها علیه مسوولین کمیسیون‌ها را مورد بررسی و پیگیری قراردهند و با عاملان تهدیدها برخورد قانونی نمایند.”

ریاست اجرایی گفته است که نهادهای مسوول در حکومت افغانستان موظف‌اند از روند تحکیم مردم‌سالاری در افغانستان حمایت کنند و طبق قانون فضای امن و مساعد را برای کارمندان کمیسیون‌ها مساعد سازند تا وظایف خویش را مسوولانه انجام دهند،‌ نه این‌که خود به مانع و تهدیدی برای مردم‌سالاری و زمینه‌سازی برای تقلب مبدل گردند.

گفتنی است که فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا در نشست عمومی امروز سه‌شنبه (۹ میزان) این مجلس گفت که بسیاری از کسانی که شناسنامه‌های شان برچسپ داشتند به دلیل مشکلات در فهرست رای دهندگان، از حق رای محروم شدند.

آقای مسلم‌یار با اشاره به این‌که محروم کردن مردم از حق رای خیانت ملی است؛ افزود: “آرای بدون بایومتریک که بر اساس فیصله کارمندان محلی کمیسیون انتخابات توسط نیروهای امنیتی به صندوق‌ها ریخته شده حساب شود.”

او در واکنش به عدم شمارش آرای بدون بایومتریک خطاب به کمیسیون انتخابات گفت: “ما سر پدرش این آرا را حساب می‌کنیم؛” زیرا به گفته او، آرای بدون بایومتریک که توسط نیروهای امنیتی انداخته شده، تقلبی نیست و نباید از شمارش باز مانند.

مسلم‌یار خاطر نشان کرد که مجلس سنا طرفدار شمارش آرای تقلبی نیست و هرگونه شکایت باید از مجاری قانونی آن یعنی کمیسیون شکایات انتخاباتی ثبت و رسیدگی شود و بعد هر فیصله‌ای که از سوی کمیسیون‌های انتخاباتی در مورد نتیجه انتخابات می‌شود مورد حمایت مردم خواهد بود.

این در حالی است که دو روز پیش، حوا علم نورستانی رییس کمیسیون انتخابات نیز اعلام کرد، تمامی آرای بدون بایومتریک در انتخابات ریاست جمهوری باطل است. همچنین، کمیسیون و نامزدان پیش از برگزاری انتخابات نیز فیصله کرده بودند که آرای بدون بایومتریک در انتخابات اعتبار نخواهند داشت.

محمد قاسم الیاسی سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی نیز در گفتگو با خبرگزاری جمهور تاکید کرد بر اساس طرزالعمل‌هایی که کمیسیون‌ها در چوکات آنها عمل می‌کنند، تنها آرای بایومتریک شده در انتخابات مدار اعتبار خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.