امنیت و جرایم

مقامات امریکایی: تهدیداتی از سوی داعش در کابل شناسایی شده است

 دو مقام دفاعی آمریکا گفتند، ارتش ایالات متحده پس از شناسایی تهدیداتی از جانب داعش در حال بررسی راه‌های جایگزین برای رساندن امن آمریکایی‌ها، افغان‌ها و اتباع کشورهای ثالث به فرودگاه کابل است.

این دو مقام دفاعی آمریکایی به شبکه ان.بی.سی نیوز گفتند، تهدیدات مشخصی از جانب شبه نظامیان داعش علیه فرودگاه کابل ردگیری شده است و آنها تلاش دارند به این فرودگاه دسترسی یابند. این مقامها توضیح دادند، با توجه به این مساله راه‌های جایگزین در حال طراحی است تا مردم به مناطق تخلیه برسند.

یک مقام دفاعی به ان.بی.سی نیوز گفت: “ما در حال اجرای یک مسیر جایگزین هستیم.” این شامل جمع آوری گروه کوچکی از مردم در نقاط مشخص و بعد انتقال آنها به فرودگاه برای سفر میشود. هدف این است که آنها به طور امن منتقل شوند و عبور آنها از ورودی در قالب گروه‌های کوچکتر آسان‌تر شود.

تهدید داعش در شرایطی مطرح است که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و دولتش با انتقاد بیشماری درباره چگونگی مدیریت خروج از افغانستان مواجه هستند. روز شنبه سفارت آمریکا در افغانستان هشدار داد که شهروندان آمریکایی برای سفر به فرودگاه مراجعه نکنند زیرا “تهدیدات امنیتی بالقوه‌ای در ورودی‌های فرودگاه کابل دیده شده است.” کاخ سفید گفته است از چهاردهم اوت حدود ۱۷ هزار تن را تخلیه کرده است.

در همین حال سفارت ایالات متحده در کابل به آمریکایی‌ها در افغانستان هشدار داده است که به دلیل “تهدیدات احتمالی امنیتی” در بیرون در فرودگاه بین‌المللی کابل، از آمدن به محل خودداری کنند.

در این بیانیه آمده است فقط کسانی که توسط یک مقام دولت آمریکا به این کار دعوت شده‌اند باید این اقدام مبادرت کنند.

پنتاگون می‌گوید بیانیه سفارت یک اخطار احتیاطی بوده زیرا وضعیت امنیتی بیرون فرودگاه “ممکن است ساعت به ساعت تغییر کند.”

هزاران نفر طی روزهای گذشته از بیم گروه طالبان به سوی فرودگاه هجوم آورده که عده زیادی از آنها در بیرون فرودگاه گیر افتاده‌اند.

استوارت رامسی، خبرنگار ارشد اسکای نیوز، در شبکه توییتر گفت که به دلیل ازدحام جمعیت عده‌ای از مردم زیر دست و پا “در حال مرگ هستند” و سربازان بریتانیایی در مواردی افرادی را از جمعیت بیرون کشیده‌اند.

او وضعیت روز شنبه را “بدترین روز تا کنون” توصیف کرد و گفت که گمان می‌رود اشخاصی در محل جان خود را از دست باشند.

ویدیوی منتشر شده توسط اسکای نیوز نشان می‌دهد که سربازان سه جسد را با پارچه برزنت سفید پوشانده‌اند.

دولت آلمان هم با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است که فرودگاه کابل همچنان “بسیار خطرناک است و دسترسی به فرودگاه اغلب امکان پذیر نیست”.

وزارت امور خارجه سوئیس هم اعلام کرد وضعیت امنیتی “در چند ساعت گذشته به طور قابل توجهی وخیم شده است” و پرواز تخلیه از کابل را به تعویق انداخته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا