سیاست

مقامات اف بی آی و سازمان ملل: القاعده موفقانه یک بازی طولانی را در افغانستان بازی کرد

برخی از اعضای شبکه حقانی مرتبط با القاعده در کابینه سرپرست طالبان پست های عالی به دست آورده اند. به طور مثال باید به سراج الدین حقانی که وزیر امور داخله است و یکی دیگر از حقانی ها که معاون امیر امارت اسلامی ست باید اشاره کرد.

به نقل از «واشنگتن اگزمینر» دو مقام کلیدی امنیت بین المللی از اف بی آی و سازمان ملل گفته اند القاعده در یک صبوری استراتژیک و با بهره گیری از ارتباط نزدیک خود با طالبان و شبکه حقانی به طور موفقانه یک بازی طولانی را در افغانستان بازی کرد.

چارلز اسپنسر، دستیار مدیر بخش عملیات های بین المللی اف بی آی و ادموند فیتن-براون هماهنگ کننده تیم پشتیبانی تحلیلی و تحریم سازمان ملل متحد در اظهاراتی تازه نسبت به دولت اسلامی(داعش)، طالبان و القاعده ابراز نگرانی کردند.

آقای اسپنسر اظهار داشت:«فکر می کنم آنها باهوش ند. آنها بازی طولانی را ادامه دادند. اگر به دهه نود میلادی برگردیم می بینیم که بن لادن با طالبان بیعت کرد و طالبان در تمام این سال ها حامی القاعده بوده است.»

القاعده می دانست اگر طالبان بازگردند، همان بیعت و همان درک و فهم باز هم شکل خواهد گرفت. طالبان چه بپذیرند و چه نپذیرند این ارتباط طولانی مدت ادامه خواهد یافت.

به باور آقای اسپنسر القاعده دستاوردهای ثابتی داشته است و در حال قدرت گرفتن می باشد و در این راستا تسلط دوباره طالبان بر افغانستان تا حد زیادی به آنها روحیه و اعتماد به نفس داده است.

 آقای فیتن-براون نیز نظر مشابهی دارد و می گوید القاعده طی سال های متمادی از یک صبر استراتژیک کار گرفت اگرچه در مقایسه با گسترش سریع و موفقیت های چشم گیر و موقتی داعش ممکن بود خیلی مورد توجه قرار نگیرد. اکنون القاعده احیاء شده و شهرت خود را حفظ نموده است و در برخی از مناطق درگیر بحران در سراسر جهان فعال باقی مانده است. القاعده منابع و فرصت های آموزش و حفظ شهرت خود را در اختیار دارد.

برخی از اعضای شبکه حقانی مرتبط با القاعده اکنون در کابینه سرپرست طالبان پست های کلیدی به دست آورده اند: سراج الدین حقانی وزیر امور داخله است، یکی دیگر از حقانی ها معاون امیر شده و فعالیت های شبکه حقانی به صورت روزانه دنبال می شود. این در حالی ست که شبکه حقانی از سوی امریکا یک شبکه تروریستی اعلام شده و امریکا برای دستگیری یکی از رهبران شبکه حقانی ده میلیون دالر جایزه تعیین کرده است.  

آقای فیتن-براون در مورد نقش سراج الدین حقانی در امارت اسلامی طالبان می گوید وی عضوی از رهبری گسترده القاعده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا