سیاستِتیتر یک

مقامات ارشد شورشیان طالبان برای گفتگو وارد چین شدند

این شورشیان می گویند که نماینده هایشان را طی ماه گذشته از دفتر سیاسی قطر به چین اعزام کرده اند تا در خصوص اشغال افغانستان و اوضاع امنیتی منطقه با مقامات چینی گفتگو کنند.

لازم به ذکر است که چین یکی از چهار عضو گروه همکاری های چهارجانبه برای از سرگیری مذاکرات صلح دولت افغانستان می باشد.

همچنین گفته می شود که چین نه تنها با دولت افغانستان بلکه با شورشیان طالبان نیز روابطی خوبی دارد، که به باور کارشناسان می تواند نقش عمده ای را در از سرگیری مذاکرات صلح دولت افغانستان ایفا کند.

چین نیز خود این تمایل را دارد که در صورت توافق طرفین (دولت افغانستان و شورشیان طالبان) نقش میانجی اش را ایفا نماید.

یک مقام ارشد طالبان در گفتگو با اکسپرس تریبیون پاکستان گفت: “تایید می کنم که نماینده های ما اخیرا از چین دیدن کرده اند و با مقامات چینی در خصوص سیاست های کشورهای اشغال کننده گفتگوهایی داشته اند.”

وی افزوده است “سیاست های امارت اسلامی افغانستان (طالبان) در خصوص منطقه و جهان نیز مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.”

این مقام ارشد طالبان در خصوص احتمال از سرگیری مذاکرات صلح با دولت افغانستان چیزی نگفته است، اما منبعی آگاه از این دیدار میان طالبان و مقامات چینی می گوید که طرفین دیدگاه هایشان را در خصوص گفتگوهای سیاسی بررسی کردند.

طالبان هویت نماینده هایشان را که با مقامات چینی دیدار داشته اند افشا نکرد، اما دسته دیگری از شورشیان به نام فدایی مهاذ گفته است که شیرعباس استانکزی رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر رهبری این نماینده ها را به عهده داشته است.

قاری حمزه سخنگوی گروه فدایی مهاذ می گوید “رهبران طالبان در طول سفر پنج روزه شان به چین (از ۱۸ جولای تا ۲۲ جولای) با مقامات اطلاعاتی چین، آمریکا و برخی دیگر کشورها دیدارهایی داشته اند و با آنها نیز به توافقاتی رسیده اند.”

لازم به ذکر است که این اولین باری نیست که مقاماتی از طالبان به چین سفر می کنند و با مقامات این کشور دیدار می کنند. مقامات چینی هم تاکنون با برخی از اعضای این گروه در قطر دیدار داشته اند.

سفر طالبان در حالی به چین صورت می گیرد که چندی پیش چین به افغانستان در مقابله با شورشیان کمک نظامی کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا