• انتشار: 27 سپتامبر 2015
  • ساعت: 12:06
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 2943
پرینت

مفتی عربستان حادثه مرگبار منا را قضا و قدر عنوان می کند

شیخ عبدالعزیز بن عبدالله آل الشیخ مفتی اعظم عربستان سعودی، حادثه مرگبار صحرای منا را خارج از کنترول انسان‌ عنوان کرده و می گوید “قضا و قدر اجتناب‌ناپذیر است”.

مفتی سعودی در دیداری با محمد بن نایف بن عبدالعزیز ولیعهد و وزیر کشور/داخله عربستان گفت که وی مسئول آنچه رخ داده نیست، زیرا هر چه در توان داشته انجام داده است.

روز پنج‌شنبه ۲۴ سپتامبر در جریان بخشی از مراسم حج در صحرای منا، بیش از ۷۰۰ نفر از حجاج در اثر ازدحام جمعیت کشته شدند. صدها نفر هم در این حادثه زخمی و یا مفقود شده‌اند.

ولیعهد عربستان در این دیدار با مفتی این کشور گفت که دولت سعودی “خدمت به زائران و بازدیدکنندگان را ادامه خواهد داد و با هر کس که برای به خطر انداختن امنیت و ایمنی حج و حجاج تلاش کند مقابله خواهد کرد”.

عربستان که از سوی برخی کشورهای شرکت‌کننده در حج – به ویژه ایران – مورد انتقاد قرار گرفته، دستور تحقیق درباره این واقعه را صادر کرده است.

لازم به ذکر است که حجاج ایرانی با ۱۳۶ کشته در این حادثه بیشترین تلفات را داشته اند، و مقامات ایرانی، دولت سعودی را متهم به بی کفایتی و بی تدبیری کرده اند.

مقامات در وزارت حج و اوقاف کشور نیز با کمی تاخیر پیش تر اعلام کرده بودن که هشت تن از حجاج کشور نیز در حادثه صحرای منی مفقود شده اند که احتمال می رود جان باخته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.