• انتشار: ۲۴ جدی ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۹:۳۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 6115
پرینت

مغاره های اطراف مجسمه های بودا در بامیان تخلیه می شوند

مقام ها در اداره محلی بامیان از اقدامات تازه برای تخلیه مغاره هایی خبر میدهند که از نزدیک به یک و نیم دهه بدین سو، تنها سرپناه صدها خانواده فقیر و بی بضاعت بوده اند.

محمدطاهر زهیر والی بامیان به خبرگزاری رها گفت:” با آنکه برخی از پروفیسورها سکونت در مغاره های اطراف تندیس های بودا را برای حفاظت از این مغاره ها مفید و برخی های دیگر مضر خوانده اند، اداره محلی تصمیم دارد که در فرصت مناسب، این مغاره ها را از حالت سکونت گاهی در آورد “.

آقای زهیر افزود که در سال جاری بیست خانواده مغاره نشین توسط موسسه” اسلامیک ریلیف” از مغاره ها به جای دیگری منتقل شده اند.

او ابراز امیدواری کرد که اداره محلی بامیان بتواند در بهار سال آینده، تعداد زیادتری از مغاره های اطراف تندیس های ویران شده بودا را تخلیه کرده و مغاره نشینان را به مکان های دیگری انتقال دهد.

به گفته او؛ پس از تخلیه مغاره ها، تدابیر لازم برای حفاظت از آنها روی دست گرفته خواهد شد.

نزدیک به ۲۵۰ خانواده در مغاره های اطراف تندیس ویران شده بودا زندگی می کنند؛ مغاره هایی که صد ها سال پیش، راهبان بودایی در آنجا مشغول عبادت و فراگیری آموزه های بودا بودند.

شماری از این افراد در مغاره هایی زندگی می کنند که به عنوان محلات با ارزش هنری نیز خوانده شده اند.

نبود زمینه کار و در پی آن افزایش فقر اقتصادی در بامیان سبب شده است که با گذشت هر روز به تعداد این مغاره نشینان افزوده شود.

شماری از این مغاره نشینان، خانواده هایی اند که در چند سال گذشته از کشورهای همسایه به کشور عودت کرده اند اما بدلیل نبود زمینه کار، فقر اقتصادی و نداشتن سرپناه، مجبور شده اند که در مغاره های باقی مانده از ۱۶۰۰ سال پیش مسکن گزینند.

هرچند اداره محلی بامیان در سال های گذشته بارها اعلام کرده است که برای این مغاره نشینان نمره های رهایشی توزیع می کند اما تا کنون هیچ اقدامی در این زمینه نکرده است.

زمان احمدی- بامیان

 

 

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.