اقتصادسیاست

معین عواید وگمرکات وزارت مالیه: عواید در مقایسه با سال گذشته ۱۱ درصد افزایش یافته است

مجموع عواید مالیاتی وگمرکات از سال مالی ۱۳۹۸ تا اکنون به ۱۶۵ میلیارد افغانی رسیده واین رقم تا پایان سال مالی افزایش خواهد یافت.
صندوق بین المللی پول (IMF) سقف عواید مالی وگمرکات کشور برای سال مالی ۱۳۹۸ را دوصد میلیارد افغانی هدف تعیین کرده است.
ولید تمیم، معین عواید وگمرکات وزارت مالیه امروز (یک‌شنبه، ۱۹ عقرب) در کنفرانس خبری “دست آوردها وبرنامه های سال روان این معینیت” در کابل گفت: میزان مجموعی عواید جمع آوری شده تا اکنون ۱۱ درصد افزایش را در مقایسه با سال گذشته نشان می‌دهد.
وی با تأکید بر آنکه کار ایجاد ترازوی دیجیتل برای گمرک ولایت نیمروز آغاز شده واین ترازو برای گمرک ننگرهار نیز فراهم شده است، افزود: تاسه ماه آینده گمرکات غرب وننگرهار، با ترازوی دیجیتلی مجهز خواهند شد.
همچنان کمره های مدار بسته در ساحه گدام های ولایت ننگرهار فعال گردیده واین برنامه در سایر گدام های گمرکات نیز عملی می‌گردد.
معین عواید وگمرکات همچنان گفت طی مراحل خریداری اسکنرها برای گمرکات کشور صورت گرفته و به مرحله تدارکات رسیده است.
در همین حال، مدت زمان تصفیه مالی مالیه دهندگان که پیش از آن زمان‌گیر بود، اکنون به ۲۱ روز که ۱۶۸ ساعت کاری را در بر می‌گیرد، کاهش یافته است.
پیش از این مالیه دهندگان برای تصفیه مالیات شان به ارایه ۱۳ سند حمایوی مالی نیاز داشتند، اما اکنون این روند به ۵ سند کاهش یافته است.
تمیم گفت آن شمار شرکت‌هایی که جواز دریافت کرده‌اند واز چند سال به این‌سو فعالیت تجارتی ندارند، جواز شان تمدید نخواهد شد وقرار است لیست ۵۰ هزار شرکت از این دست، با وزارت مالیه شریک ساخته شود.
معین عواید وگمرکات وزارت مالیه گفت کمیته عواید در ولایات به رهبری والی‌ها ایجاد گردیده و تعدیل قانون مالیات برعایدات زیر کار قرار دارد.
او گفت فصل انتخابات ظاهراً بر کار تجارت تاثیر گذاشته که با اعلان نتایج انتخابات، بازار کار وبار رونق بیشتر خواهد گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا