• انتشار: 22 آگوست 2020
  • ساعت: 11:03
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 47491
پرینت

معترضین دفتر پارلمان عراق در بصره را به آتش کشیدند

معترضان در مرکز بصره جمع شده بودند تا از پارلمان بخواهند پس از کشته شدن دو فعال سیاسی و زخمی شدن شماری دیگر در جریان سه حملۀ جداگانه که هفته گذشته از سوی افراد مسلح ناشناس انجام شد، استاندار بصره را اخراج کند.

منابع امنیتی عراق عصر جمعه اعلام کردند معترضان در شهر بصره واقع در جنوب عراق دفتر منطقه‌ای پارلمان این کشور را به آتش کشیده‌اند. این حادثه در جریان درگیری نیروهای دولتی با معترضان خشمگین و تلاش برای متفرق کردن آنها روی داد.

معترضان در مرکز بصره جمع شده بودند تا از پارلمان بخواهند پس از کشته شدن دو فعال سیاسی و زخمی شدن شماری دیگر در جریان سه حملۀ جداگانه که هفته گذشته از سوی افراد مسلح ناشناس انجام شد، استاندار بصره را اخراج کنند.

اولین قربانیِ حملات افراد مسلح ناشناس تحسین اسامه، کنشگر اجتماعی پرطرفدار در بصره بود. قتل او باعث از سرگیری دور جدیدی از اعتراضات در این شهر شد؛ اعتراضاتی که دست‌کم سه روز ادامه داشت و به درگیری میان معترضان و نیروهای دولتی انجامید.

در واکنش به این اعتراضات مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق روز دوشنبه رئیس پلیس بصره همچنین رئیس امنیت ملی را از مقام‌هایشان عزل کرد و دستور انجام تحقیقات درباره این حوادث را داد. به این ترتیب این اعتراضات موقتا آرام شد تا اینکه حادثه قتل رهام یعقوب روی داد.

خانم رهام یعقوب، پزشک و کنشگر عراقی که تا کنون چندین بار راهپیمایی زنان را در این کشور رهبری کرده بود، چهارشنبه گذشته کشته شد. در جریان حملۀ افراد مسلح موتورسوار به خودروی او، سه نفر دیگر نیز زخمی شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.