• انتشار: 31 دسامبر 2019
  • ساعت: 14:42
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 40392
پرینت

معترضان عراقی به سفارت امریکا در این کشور حمله کردند

هزاران تظاهرکننده در حالی که فریاد «مرگ بر آمریکا» سر می‌دادند به سفارت آمریکا در بغداد حمله کردند و ضمن تخریب دروبین‌‌های مدار بسته پرچم این کشور را نیز به آتش کشیدند.

صدها نفر در اعتراض به حمله آمریکا به مواضع کتائب حزب الله در مقابل سفارت این کشور در بغداد، پایتخت عراق تجمع کردند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد معترضان توانسته‌اند با عبور از موانع امنیتی و منطقه فوق امنیتی اطراف سفارت خود را به ساختمان سفارت آمریکا برسانند.

به گفته خبرنگاران حاضر در محل معترضان تلاش می‌کنند وارد ساختمان سفارت شوند.

این تجمع دو روز پس از حمله هوایی مواضع کتائب حزب الله در سوریه و عراق برگزار می‌شود که در جریان آن دست‌کم ۲۵ نفر کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس معترضان شعار «مرگ بر آمریکا» سر می‌دهند و تلاش می‌کنند وارد ساختمان سفارت شوند.

آنها همچنین پرچم‌ کتائب حزب الله را در دست دارند. گفته می‌شود تظاهرکنندگان دوربین‌های سفارت را شکسته‌اند.

تمام نیروهای امنیتی سفارت به داخل ساختمان منتقل شده‌اند. با این وجود نیروهای عراقی در مقابل درب سفارت حضور یافته‌اند و تلاش می‌کنند مانع ورود معترضان به داخل ساختمان شوند.

در گزارش خبرگزاری فرانسه آمده است که هزاران تظاهرکننده در حالی که فریاد «مرگ بر آمریکا» سر می‌دادند به سفارت آمریکا در بغداد حمله کردند و ضمن تخریب دروبین‌‌های مدار بسته پرچم این کشور را نیز به آتش کشیدند.

بر اساس این گزارش حمله کنندگان به سفارت آمریکا بخشی از شرکت کنندگان در مراسم تشییع جنازه بیست و پنج نفری بودند که در جریان حمله هوایی یکشنبه شب آمریکا به پایگاه شبه نظامیان تحت حمایت ایران در استان الانبار کشته شدند.

این افراد برای دسترسی به سفارت با عبور از کلیه ایستگاه‌های بازرسی وارد حریم منتطقه سبز امنیتی شدند که سفارت آمریکا و دفاتر دیپلماتیک بسیاری از کشورها در آن واقع شده است.

فرانس پرس در گزارش خود آورده است که بخش عمده‌ای از تظاهرکنندگان لباس فرم شبه نظامیان حشد شعبی را به تن دارند و تعدادی زن در میان آنها دیده می‌شود که پرچم‌های عراق و گروه‌های وابسته به نیروهای مردمی عراق را در دست دارند.

در این گزارش آمده است که معترضان همچنین فریاد «آمریکا شیطان بزرگ است» را سر می‌دهند و پلاکاردهایی در دست دارند که بر روی آنها شعارهایی بر ضد نیروهای آمریکایی نوشته شده است. عبارت «پارلمان باید نیروهای آمریکایی را از کشور خارج کند در غیر این صورت ما خودمان این کار را خواهیم کرد» و «سفارت آمریکا در بغداد باید تعطیل شود» از جمله این شعارها عنوان شده است.

احساسات ضد آمریکایی در عراق پس از حملات هوایی واشنگتن به پایگاه‌های شبه نظامیان عراقی در مناطق مرزی این کشور با سوریه تشدید شده است. بمباران این پایگاه‌ها در واکنش به حمله راکتی چند روز گذشته به یک پایگاه نیروهای آمریکایی در کرکوک صورت گرفته که هنوز هیچ گروهی مسئولیت آنرا برعهده نگرفته است.

این درحالیست که واشنگتن نیروهای شیعی وابسته به تیپ‌های حزب الله و به صورت غیرمستقیم ایران را مسئول این حمله می‌داند.

نیروهای مقاومت مردمی عراق موسوم به حشد شعبی که از سوی ایران و حزب الله حمایت و تجهیز می‌شوند پس از مشارکت وهمراهی با نیروهای دولتی در نبرد با داعش و گروه‌های جهادی به دستگاه امنیتی و نظامی عراق ملحق شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.