اجتماعی

معتادان به «چرس» از ترس طالبان دیگر کمتر آن را می کشند

فریدون رحیمی یک تن از شهروندان ولایت هرات به خبرنگار رها گفته است که قبلا چرس و مواد مخدر دیگر آزادانه در مکان های عمومی و بخصوص پارک ها کشیده می شد و کمتر خانواده ای می توانست به راحتی به این مکان ها بروند.

وی می گوید که چندین بار با اعضای خانواده اش به پارک های شهر هرات مانند پارک «ترقی» رفته و هر بار بوی تند «چرس» به مشام آنها می رسید که تحمل ایستادن در آن مکان ها را از آنها سلب می کرد.

آقای رحیمی علاوه می کند که اما پس از روی کار آمدن دولت موقت طالبان، ظاهرا چرسی ها و دیگر معتادان، از افراد طالبان می ترسند و کمتر کسی را می توان یافت که در یک مکان عمومی چرس و یا دیگر ماده مخدر مصرف کند.

آقای رحیمی می افزاید پیش از این بارها دیده است که حتی کارمندان دولتی و یا حتی سربازان پولیس در کنار دیگر چرسی ها در گوشه ای مشغول کشیدن چرس بودند.

یک شهروند دیگر هراتی ضمن تایید صحبت های فریدون رحیمی می گوید: «نمی دانم طالبان قانونی در این رابطه وضع کرده اند و یا خیر، اما اگر افراد طالبان فردی را در حالت چرس کشیدن دستگیر کنند، او را مجازات می کنند.»

وی می گوید به همین دلیل بسیاری ها دیگر نمی توانند آزادانه مانند گذشته چرس بکشند.

یکی از معتادین مواد مخدر نیز به خبرنگار رها گفت: «حدود ۱۵ سال می شود که چرس میکشم، اما از روزی که طالبان آمده اند به سختی می توانم این کار را انجام دهم.»

وی می گوید: «ارزش آن را ندارد که به جرم کشیدن چرس گرفتار افراد امارت اسلامی شوم، زیرا آبرو و اعتبارم از بین می رود.»

او اضافه می کند که پیش از این روزانه ۳ الی ۵ بار چرس خود را بار می کرده است، اما هم اکنون روزی یک بار هم آن را به سختی انجام می دهد.

عارف مجیدی یک فعال مدنی در ولایت هرات می گوید که علت اصلی آزادانه کشیدن چرس در مکان های عمومی در دوران دولت پیشین، عدم وجود یک دستگاه نظارتی بر رفتار عمومی در اماکن عمومی بود.

وی افزود فساد گسترده در نیروهای پولیس نیز سبب می شد که مردم بی توجه به حضور آنان دست به هر کاری بزنند.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا