اجتماعیبرگزیده ها

معاون والی هرات: امارت اسلامی برنامه های اقتصادی مناسبی برای آینده شهروندان دارد/مردم کشور را ترک نکنند

به علت بیکاری و فقر اقتصادی روزانه ده ها شهروند ولایت هرات دست به فروش لوازم خانه های شان می زنند تا بتوانند مواد خوراکی خانه های شان را فراهم کنند.

احمد محمدی، یکی از شهروندان ولایت هرات امروز یکشنبه (۲۱سنبله) به خبرنگار خبرگزاری رها در مورد سختی های زندگی در هرات گفت:«عدم زمینه اشتغال زایی و وضعیت بد اقتصادی موجب شده مردم  لوازم خانه های شان را به منطقه “درب قندهار” بیاورند و به قیمت ناچیزی به فروش برسانند.»

او افزود شماری از مردم به علت بیکاری و مشکلات اقتصادی لوازم خانه های شان را به فروش می رسانند و عده ی دیگر هم به خاطر ترک کشور دست به اینچنین کاری می زنند.

در همین حال محمد ناصری، یک تن از دست فروشانی که در منطقه درب قندهار هرات دست فروشی می کند می گوید لوازمی که برخی از خانواده ها جهت فروش به این منطقه می آورند از روی اجبار می باشد و به قیمت مطلوبی که می خواهند فروخته نمی شود.

وی بیان می کند قیمت یک یخچال که ۹ هزار افغانی می باشد در منطقه دست فروشان درب قندهار هرات به قیمت ۳ هزار افغانی فروخته می شود که این، همه و همه وضعیت بد اقتصادی مردم را نشان می دهد.

از سویی هم محمد عظیم عزیزی، استاد دانشگاه هرات می گوید: «در حال حاضر و شرایط کنونی کشور باید مردم دست به دست هم بدهند تا زمینه اشتغال زایی بین شهروندان افزایش پیدا کند.»

موصوف می افزاید فرارسرمایه ها و ترک از کشور راه حلی نیست که نتیجه مطلوبی برای شهروندان  هرات داشته باشد.

وی علاوه می کند با روی کار آمدن حکومت جدید طالبان بایستی اقدامی جدی در جهت برنامه های اقتصادی و زمینه اشتغال زایی از سوی رهبری این حکومت برای شهروندان چیده و راه های جلوگیری از رفتن جوانان به کشورهای همسایه و اروپایی صورت گیرد.

با این وجود مولوی شیر احمد اعمار مهاجر، معاون والی هرات، به خبرنگار خبرگزاری رها می گوید مردم نباید لوازم خانه های شان را لیلام کنند و به قیمت ناچیزی به فروش برسانند.

به گفته وی، فرار از کشور هیچ دردی را دوا نمی کند و موجب تباهی تمام اقشار جامعه خواهد شد.

مهاجر تاکید می کند بیکاری و مشکلات اقتصادی در بین مردم موقتی است و امارت اسلامی افغانستان برنامه های مطلوب اقتصادی را روی دست دارد تا دامنه این معضلات در آینده کمتر شود.

از یک ماه بدین سو خانواده های زیادی در هرات بنابر مشکلات امنیتی – اقتصادی تمام لوازم خانه های شان را به فروش رسانند و کشور را ترک کرده اند.

گفته می شود بیشترین خانواده هایی که هرات را ترک کرده اند مقامات دولتی و نیروهای امنیتی افغان عنوان شده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا