سیاست

معاون والی طالبان در هرات: هیچ پیشرفتی بدون زنان بدست نمی آید

مولوی شیر احمد مهاجر معاون والی طالبان در هرات می گوید تمامی خانم هایی که در این ولایت پیش از این در ادارات وظیفه داشتند، به زودی به کارهایشان باز می گردند.

وی همچنین گفت در حال حاضر برخی از خانم ها در سفارت خانه ها، بانک ها و در برخی از فابریکه ها در شهرک صنعتی هرات به سر کارهایشان باز گشته اند.

مولوی مهاجر در همین حال افزود که بانک ها، کلینیک ها و مکاتب در ولایت هرات بدون حضور زنان هیچ پیشرفتی نخواهند داشت.

این گفته ها در حالی مطرح می گردد که مقام های ارشد طالبان در مرکز هنوز تصمیم و دستور العمل مشخصی برای حضور زنان در اجتماع به شمول حق کار و تحصیل و یا حضور در سیاست مطرح نکرده اند.

مولوی عبدالباقی حقانی سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان امروز اعلام کرد که زنان حق تحصیل را خواهند داشت اما حضور مختلط آنها با آقایان در مراکز آموزشی خلاف ارزش های اسلامی و ملی افغانستان است و از این رو آموزش مختلط در سطح کشور پایان خواهد یافت.

وزارت مالیه به سرپرستی ملا هدایت الله بدری نیز روز گذشته (شنبه ۲۰ سنبله) اعلام کرد که تمامی کارکنان این وزارت بجز خانم ها سر از ۲۰ سنبله باید به سرکارهایشان بازگردند.

گروه طالبان در دوران حاکمیت قبلی خود قوانین بسیار سختگیرانه ای را برای زنان پیاده ساختند؛ و اکنون با حضور دوباره آنها این گمانه که قوانین به همان سختگیری در مورد زنان پیاده خواهد شد تقویت یافته است؛ گرچه همواره این گروه اعلام کرده که از گذشته تجربیاتی را بدست آورده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا