بین المللسیاست

معاون سیاسی وزارت خارجه ایران: طالبان در ایران دفتری ندارد

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران، که به افغانستان سفر کرده بود، گفته است گروه طالبان در ایران دفتری ندارد.

آقای عراقچی در گفتگویی با شبکه طلوع نیوز همچنین در این مورد وجود نهادی از طالبان به نام “شورای مشهد” در ایران گفت :«این چیزی است که ممکن است طالبان برای خود درست کرده باشد ولی از نظر ما موضوعیت ندارد.»

در سال گذشته دولت ایران گفت برای مدت نامعلومی با گروه طالبان در رابطه و گفتگو بوده است. مقام‌های ایران اما تاکید کرده بود که دولت افغانستان از این گفتگوها مطلع بوده است.

همچنین در اواخر سال ۲۰۱۸ وزارت خارجه ایران از سفر هیأت طالبان به تهران و مذاکره با این گروه برای “یافتن راهکار و مساعدت برای پیشبرد روند صلح” افغانستان خبر داد.

در آن زمان بهرام قاسمی، سخنگوی وفت وزارت امور خارجه، در یک کنفرانس خبری که از تلویزیون ایران پخش شد گفت هیأت طالبان در تهران با عباس عراقچی گفتگوی مفصلی داشته است.

همکاری استراتژیک کابل و تهران

معاون وزیر امور خارجه ایران که اخیرا به کابل سفر کرده بود با حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه و شماری از مقام‌های دیگر افغان دیدار داشت.

آقای عراقچی در یک سخنرانی خود در کابل تاکید کرد :«ما فقط جمهوری اسلامی افغانستان و قانون اساسی موجود را به رسمیت می شناسیم و برای دولت موجود مشروعیت قائل هستیم.»

او اما افزود طالبان هم باید سهمی در قدرت داشته باشند ولی در چارچوب قانون اساسی افغانستان.

قرار است در ماه‌های آینده سند جامع همکاری‌های استراتژیک میان افغانستان و ایران نهایی شود و به امضای روسای جمهوری دو کشور برسد.

معاون وزیر خارجه ایران گفت امضای سند همکاری به معنای حمایت قاطع از دولت افغانستان در مذاکرات صلح به رهبری و مالکیت افغانستان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا