اجتماعی

معاون رئیس جمهوری طرح استراتیژی ملی جوانان را تایید کرد

معاون ریاست جمهوری در آغاز جلسه گفت “آمارهای احصائیه مرکزی نشان می دهد که افغانستان به لحاظ جمعیتی، ساختاری بسیار جوان دارد و حدود ۴۷٫۵ درصد جمعیت افغانستان زیر سن ۱۵ سال و حدود ۶۷ فی صد افغان ها زیر سن ۲۵ سال قرار دارند، و همچنین افراد بین ۱۵ الی ۲۴ سال تقریبا ۲۰٫۴ درصد کل نفوس کشور یعنی در حدود ۵٫۴ میلیون نفر را تشکیل می دهند.”

وی در این جلسه همچنین افزود ترکیب جمعیتی جوان افغانستان از یک سو مسئولیت ها را بر دوش این جوانان قرار می دهد، و از سویی دیگر اهمیت پلان گذاری و برنامه های موثر برای این قشر مهم و بزرگ جامعه را از سوی حکومت می طلبد.

معاون ریاست جمهوری با اشاره به تایید لایحه وظایف و طرز العمل داخلی در اولین جلسه کمیسیون عالی نظارت از تطبیق و هماهنگی پالیسی ملی جوانان، گفت “استراتیژی ملی جوانان در هشت محور اساسی ساخته شده است. چهار محور اصلی این استراتیژی در مورد صحت، معارف، اشتغال زایی و مشارکت جوانان و چهار محور دیگر نیز شامل جندر/تعادل جنسیتی، صلح و امنیت، محیط زیست و ورزش است که نشان می دهد تمامی ادارات و نهادها به نحوی در این استراتیژی و تحقق آن دخیل هستند.”

آقای دانش تاکید کرد محتوای این استراتیژی باید در استراتیژی انکشاف/توسعه ملی نیز شامل گردد و همچنین تمامی ادارات و وزارت خانه ها که به نحوی با این موضوع ارتباط دارند  در پلان گذاری و استراتیژی خود، اولویت ها و معیارهای پالیسی ملی و استراتیژی ملی جوانان را به صورت جدی در نظر بگیرند.

کمیسیون نظارت از پالیسی ملی جوانان پس از بحث و بررسی همه جانبه، مسوده استراتیژی ملی جوانان را در پرنسیب مورد تایید قرار داد.

همچنین به معینیت/معاونت جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز هدایت داده شد تا نظریات اصلاحی اعضای جلسه، شامل متن استراتیژی گردد و پیشنهادات تحریری وزارت های معارف، امور زنان و حج و اوقاف و ریاست ارگانهای محلی و سایر ادارات مطالبه شده و به مسایل فرهنگی و اجتماعی نیز توجه بیشتر صورت بگیرد و در مورد ایجاد کمیسیون های ولایتی و وظایف آنها نیز در طرز العمل احکام لازم درج گردد.

معاون ریاست جمهوری از ادارات و وزارت خانه ها خواست تا در اجرایی ساختن این استراتیژی ملی به وظایف شان عمل کرده و هماهنگی لازم برای اجرای این پالیسی را میان خود داشته باشند و تلاش کنند تا از تداخل کاری در این حیطه جلوگیری نمایند.

همچنین از معینیت جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ خواسته شد که از تداخل کاری با سایر ادارات جلوگیری نموده و تا یک ماه دیگر آخرین مسوده استراتیژی ملی جوانان را نهایی ساخته و به دفتر معاونت دوم ریاست جمهوری ارایه نماید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا