• انتشار: 8 اکتبر 2017
  • ساعت: 09:07
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 24969
پرینت

معاون رئیس جمهوری: حکومت باید نقد پذیر و رسانه های کشور باید مسلکی باشد

سرور دانش معاون رئیس جمهوری در کنفرانس ملی تقویت اطلاع رسانی در ولایات و محلات گفت که حق دسترسی به اطلاعات از جمله حقوق شهروندی است و حکومت باید این حق را رعایت کند و نقد پذیر باشد.

آقای دانش روز شنبه ۱۵ میزان در این نشست تأکید کرد که حکومت مکلف است تا زمینه دسترسی به اطلاعات را برای شهروندان افغانستان فراهم کند. وی افزود که حکومت باید کاستی های خود را از جامعه مدنی و رسانه ها بشنود و کاملا نقد پذیر باشد.

سرور دانش رسانه ها و جامعه مدنی را در امر اطلاع رسانی و نظارت بر کارکرد های حکومت، به شیوه های حرفه ی و مسؤلانه فراخواند و گفت که رسانه ها باید در رسالت خود فراجناحی و فرا قومی عمل کند و تنها صدای مردم افغانستان باشد.

وی تصریح کرد که جامعه مدنی و رسانه های آزاد نباید با حکومت به صورت اپوزیسیونی و یا حزبی برخورد نماید.

معاون رئیس جمهور تصویب قانون دسترسی به اطلاعات، تدویر جلسات کمیته مشترک مصئونیت ژورنالیستان و رسانه ها در مرکز و ولایات، بررسی دقیق قضایای خشونت علیه خبرنگاران و فرمان های رئیس جمهور در مورد دسترسی سریع و شفاف به اطلاعات را از جمله فرصت های عنوان کرد که تاکنون در راستای تقویت رسانه و اطلاع رسانی صورت گرفته است.

اما معاون رئیس جمهور تصریح کرد که ساختارهای فرسوده و مبتنی بر معیار های قدیمی در ادارات حکومتی مخصوصا در ولایت ها، یک نوع تصور اقتدار گرایانه را برای مسؤلین ایجاد نموده که این امر زمینه گریز از ارائه اطلاعات به شهروندان را فراهم ساخته است. استاد سرور دانش ترس از غوغا سالاری رسانه ی را نیز در این مورد بی تأثیر ندانست.

معاون رئیس جمهور تأمین امنیت ژورنالیستان و گماشتن کادر های متخصص در ارگان های مختلف حکومتی را از جمله راهکارهای عملی در مسیر جریان آزاد اطلاعات در کشور عنوان کرد و به اداره مستقل ارگان های محل هدایت داد تا علاوه بر مبارزه با فساد اداری، به کارمندان شان در اداره های محلی، شیوه برخورد مؤثر با جامعه مدنی و رسانه ی را آموزش بدهند.

وی همچنین هدایت داد که والیان ولایت ها، باید جلسات ماهانه کمیته مشترک ولایتی را برگزار و نتیجه آن را به مرکز گزارش بدهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.