• انتشار: 14 دسامبر 2020
  • ساعت: 10:45
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 51969
پرینت

معاون دوم رئیس جمهور: دلیلی برای انتقال حوزه ۱۸ امنیتی به ده سبز وجود ندارد

در اعلامیه‌ی دفتر معاون دوم رئیس جمهور که روز گذشته (یک‌شنبه، ۲۳ قوس) منتشر شده، آمده است حوزه‌ی ۱۸ امنیتی کابل براساس وسعت ساحه، نیاز مردم و مشکلات امنیتی و همچنان فیصله‌ی شورای امنیت ملی، از حوزه ۱۳ جدا شده و به‌عنوان یک حوزه امنیتی مستقل ایجاد شده است.

به دنبال گزارش‌ها در مورد انتقال حوزه‌ی ۱۸ امنیتی از غرب کابل به ولسوالی ده‌سبز، دفتر مطبوعاتی سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری آن‌را رد کرده و می‌گوید هیچ دلیلی برای انحلال یا انتقال آن وجود ندارد.

در اعلامیه‌ی این دفتر که روز گذشته (یک‌شنبه، ۲۳ قوس) منتشر شده، آمده است حوزه‌ی ۱۸ امنیتی کابل براساس وسعت ساحه، نیاز مردم و مشکلات امنیتی و همچنان فیصله‌ی شورای امنیت ملی، از حوزه ۱۳ جدا شده و به‌عنوان یک حوزه امنیتی مستقل ایجاد شده است.

در اعلامیه آمده است: «مردم شریف برچی مطمیین باشند که چنین خبری صحت ندارد.»

طبق این اعلامیه، ساحه‌ی ده‌سبز از خود یک ناحیه‌ی جداگانه و حوزه‌ی مستقل است و وزارت امور داخله اکنون در حال بررسی است که نیازهای امنیتی منطقه‌ی ده‌سبز را به‌گونه‌ی مناسب حل کند.

دفتر مطبوعاتی معاون دوم ریاست‌جمهوری در ادامه افزود: «در این بررسی تنها ممکن است که در نام یا شماره حوزه‌ها تغییراتی بیاید چون در ده‌سبز قبلا ناحیه ۱۸ شاروالی فعال شده است.»

این درحالی است که فرماندهی پولیس کابل در یک مکتوب عنوانی حوزه‌ی ۱۸ امنیتی، خواهان انتقال این حوزه به ولسوالی ده‌سبز کابل شده است.

در مکتوب شماره ۸۲۵۹ فرماندهی پولیس کابل با امضای سمونوال محمدنبی بیان، معاون امور امنیت این فرماندهی که در تاریخ ۲۰ قوس سال جاری صادر شده، آمده است یک هیأت پنج نفر به‌منظور انتقال حوزه‌ی ۱۸ به ولسوالی ده‌سبز تعیین شده است.

این هیأت به دنبال عریضه‌ی اهالی ناحیه‌ی ۱۸ عنوانی شورای امنیت ملی و هدایت این شورا به فرماندهی پولیس کابل تعیین شده است.

از سویی هم، در مکتوب از مدیریت انجنیری و تعمیرات مدیریت عمومی تأمینات لوژستیک معاونیت ملکی، خواسته شده است تا محل مناسبی را در ولسوالی ده‌سبز برای حوزه‌ی ۱۸ امنیتی در نظر بگیرد.

مدیر عمومی پولیس امنی رییس هیأت و نماینده‌ی مدیریت عمومی پلان اوپراسیون، مدیر امنیت حوزه ۱۸، مدیر جنایی حوزه‌ی سیزدهم و مسئول ملکیت مدیریت تعمیرات اعضای این هیأت اند.

در این مکتوب در مورد زمان انتقال حوزه‌ی ۱۸ از غرب کابل به ولسوالی ده‌سبز چیزی گفته نشده و دلایل کافی نیز ارائه نشده است.

در همین حال، یک منبع در فرماندهی پولیس کابل نیز به روزنامه اطلاعات روز می‌گوید «روی چگونگی مسأله بحث جریان دارد که بدیل چیست، موضوع چیست و قضیه چیست.» این منبع جزئیات بیشتر ارائه نکرد.

حوزه‌ی ۱۸ امنیتی در غرب کابل در ماه ثور سال ۱۳۹۷ خورشیدی پس از آن ایجاد شد که حملات تروریستی و تهدیدات امنیتی در غرب کابل افزایش یافته بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.